Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim

Borcun vadesi

Iyi yürekli bir vezir, yoksul ve muhtaçlara devlet hazinesinden borç para veriyor, borç alanlar, "Bunu ne zaman geriye ödeyecegiz?" diye sorduklarinda, "Padisahimiz ölünce ödersiniz" diye cevap veriyordu
Bu duruma tanik olan bir adam bir gün Padisaha, "Efendimiz sizin veziriniz devletinizin hazinesinden muhtaçlara borç para veriyor, vadesini de sizin ölümünüze bagliyor Demek ki niyeti kötü, sizin bir an önce ölmenizi istiyor, siz ölünce de paralari zimmetine geçirecek" diye gammazladi
Bu gammazlik üzerine padisahin vezirine karsi kalbi bozuldu Kendisini huzuruna çagirip söylenenlerin dogruluk derecesini ve maksadinin ne oldugunu sordu Vezir siradan bir vezir degildi Görevinin disindaki bir takim incelikleri de biliyor ve yerinde bunlardan yararlaniyordu Padisahi yatistiran ve yüregini ferahlatan su açiklamada bulundu:

"Padisahim, söylenen dogrudur Ben hazineden muhtaçlara borç para veriyor, vadesini de sizin ölümünüze bagliyorum Ama bunu sizin ölmenizi degil, tersine daha çok yasamanizi istedigim için yapiyorum Bilirsiniz ki her borçluya borcunun vadesi kisa gelir, vade dolmasin diye bakar, bunun için dua eder Bu demektir ki borçlarinisiz ölünce verecek olanlar, borçlarinin vadesi dolmasin diye sizin ölmemeniz için dua edeceklerdir Allahi katinda en makbul dualardan biri de borç altindaki kullarinin duasidir Benim de maksadim ömrünüzün uzunlugu, saglik ve afiyetinizdir"
( Alinti:Ismail ÖZCAN )

masaallah. Bu vezir cok zeki ve akilli imis

Öyle gerçekten böyle zamanda böyle insanlar zor bulunur.

Orjinal olarak yazan isra

Öyle gerçekten böyle zamanda böyle insanlar zor bulunur.

onlar yine vardir da biz, banka hortcumlugunu yapanlarini görebiliyoruz sadece. elleri uzandikca uzaniyor her tarafa..

garibanlarin keselerini degil de, kendilerinin isvicre hesaplarini düsünüyorlar biraz sanirsam

Cidden cok hos bi paylasim. Tesekkür ederiz isra kardes.

.[/quote]

onlar yine vardir da biz, banka hortcumlugunu yapanlarini görebiliyoruz sadece. elleri uzandikca uzaniyor her tarafa..

garibanlarin keselerini degil de, kendilerinin isvicre hesaplarini düsünüyorlar biraz sanirsam [/quote]

Haklisin hanci Allah'a nasil hesap verecekler hiç düsünmüyorlar

Ben tesekkürederim mars

Serbest Kürsü

MollaCami.Com