Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim

KiMSENiN GÖRMEDiGi YER

Eski zamanda bir hoca, talebelerinden birini, çaliskanliGindan, zeka ve anlayisindan dolayi diGerlerinden daha çok seviyor ve takdir ediyordu Hocanin bu sevgi ve takdiri diGer öGrenciler tarafindan biliniyor ve için için kiskaniliyordu "Hoca neden yalniz bu arkadasa ilgi ve yakinlik gösteriyor, aramizdaki tek zeki ve çaliskan o mu?" seklinde laflar ediyorlardi Hoca da onlarin bu tür düsüncelerinin farkindaydi Hoca efendi bir gün derse gelirken yaninda öGrencilerinin sayisinca kus getirdi Her öGrenciye bunlardan bir tane vererek, "Haydi yavrularim, bu kuslari hiç kimsenin görmediGi bir yerde kesin getirin, ama dikkat edin hiç kimse görmesin haa!" dedi Bunun üzerine talebeler saGa sola daGildilar Bir müddet sonra da kuslari kesip kanlarini akita akita dönmeye basladilar Kimileri övünüyordu: "Ben falan yerde kestim, hiç kimse görmedi" gibi Hoca da böyle övünenlere bir "aferin" çekiyordu Biraz sonra bütün öGrenciler kuslari kesmis olarak döndüler En sonra Hocanin sevdiGi öGrenci geldi, üstelik kusu da kesmemisti Hoca sordu:

- OGlum, kusu niçin kesmedin, bak arkadaslarinin hepsi kestiler, yoksa kimsenin göremeyeceGi biryer bulamadin mi?

- Evet hocam, insanlarin göremeyeceGi yer ben de bulabilirdim, ama Allah'in görmeyeceGi yer bulamadim O nedenle kusu kesmeden döndüm

Bu cevap diGer öGrencilerin akillarini baslarina getirdi Yaptiklari dikkatsizliGi anladilar Hepsi biliyordu Allah'in göremeyeceGi yer olmadiGini, ama önemli olan onu düsünebilmekti Bundan sonra arkadaslarinin farkini anlayip hocalarinin ona ilgisine hak verdiler

Allah'in bizi gordugunu her zaman aklimizdan cikarmasak ne guzel olur insan kotuluk yapamaz. Allah razi olsun kardesim.

Hikayeler ve Kissalar

MollaCami.Com