Bilgisayarinizdaki arsivde kac ilahi var?

Re: Bilgisayarinizdaki arsivde kac ilahi var?

bn normalde müziksiz dinlerim ama arabadada gitmiyo be kardeşim şimdi biraz hareketli olması lazımm :-)

müziksiz ilahi heryerde

müziksiz ilahi heryerde dinlemekicin nereden daha fazla indirebilirim ALLAH razı olsun

bencede müziğin yeri ayrı

bencede müziğin yeri ayrı ilahinin yeri ayrı

msj

benim düşüncem müzik dinlenmeli ama ilahi adı üzerinde ilaahi bir çagrışım ilahi allahı hatırlatır ilahi insanlıgı hatırlatır ben ilahi dinlerken huzur bulurum için ferahlar ya sizin?

morsal wrote:bencede

morsal wrote:
bencede müziğin yeri ayrı ilahinin yeri ayrı

Haklısınız.... teşekkürler.

ilahiler

İLAHİLERİN HEPSİ GÜZEL ALLAH RAZI OLSUN

Davul ve Def

Davul ve def var degil mi en azindan? O zaman neden defli ilahi dinlerim vesaire denmeyip toptan yasaklamaya gidiliyor.
Arkadasimin naklettigi fetvalar arasinda celiski var. Kimisinde zaruret deniyor, kimisi davul ve def tamam demeye getiriyor, kimisi tamamen kaldiriyor. Bu da tabi ki dogal, her alim kendi anladigi cercevede fetvasini veriyor.
Meselenin baska boyutu: nefse hos gelen o kadar cesit muzik var ki muzikli ilahiden mi nefsani seyler cikaracak insanlar? em karacanin "Allah Yar" adli ilahisi ne kadar da guzel.
Diyelim ki serbest dendi. Anadolu insanimizin yapacagi, arabeskuzerine dini icerikli siirleri monte etmek. Talep var arz var herkes memnun, bir Mozart cikacak degil ya bu ortamdan.
Son soz. Sultan Abdulhamid Han (rahmetli) Turk klasik muzigini hic sevmez, ruha miskinlik veriyor, meyhane muzigi bu dermis. Onun tercihi klasik bati muzigi imis. Yildiz Sarayina gidenler gormuslerdir, bir tiyatro vardir sarayda orada bazi temsiller ve konserler verilirmis. Sevgilikizi, Ayse Sultan piyano egitimi almis ve babasina donemin unlu parcalarini calarmis. Tabi ki, once piyanoda babasinin marsi -Hamidiye Marsi- icra edilirmis. Ayse Sultanin besteleri de vardir. En unluleri Son Halife Abdulmecid Efendi icin besteledigi Mecidiye Marsi.
Esselamu ala men-it-tebaanil Huda

Müziksiz ilahi de ne oluyor (!)

"...ilahi ise müzikli olamaz; müzikli ise ilahi olamaz!" diye bir söz gördüm sitede, çok da doğru söylenmiş..

Musikinin dindeki yeri

Müzik caizdi, değildi.. artık tartışmasını yapmaya gerek yok.. O kadar yazı yazıldı ki sitede bu konu hakkında..

fahreddin sani wrote:
Peygamberimizin Medineye gelisinde def calinarak ve ilahi -diyelim- soylenerek karsilandigini, onun zamaninda benzer calgilar bulundugunu tarihten hatirliyorum.
Klasik bati muziginin de bizim klasik muzigimiz gibi guzel oldugunu da biliyorum.

***

Rasülullah Efendimiz zamanında kullanılan defin kenarlarında "zil" yoktu. Zira zilli olana def adı verilmeyip "Mizher" denilmektedir. (Tecrid-i Sarih Tercemesi, s. 3, s. 205)

O devirde def ve davul, sadece ilan maksadı ile çalınmakta idi. "Nikahı ilan ediniz" hadis-i şerifi bunu açıkça ortaya koymaktadır.
O dönemde düğünlerde çalınan davulun beraberinde zurna ve gırnata gibi nefesli çalgılar bulunmazdı.

Düğün, sevinmeyi gerektiren bir cemiyet olduğu için, şehveti tahrik edecek bir mana taşımayan şiirlerin, sesli olarak söylenmeye müsaade olunmuştur. Söylenecek şarkı ve türkülere bir ölçü olmak üzere, Hz. Aişe validemizin büyüttüğü kızın düğününde söylenmesi tavsiye edilen beyiti misal olarak zikredebiliriz.

Sadece ilan için düğün gecesi def çalmakta beis yoktur. (Fetava-i Kadihan c.3,s. 117)

Zamanımızın şehveti tahrik eden, edebe aykırı ifadeler taşıyan şarkıları, asr-ı saadette söylenenlere hiç benzememektedir. (Tuhfet'ül-Ahvezi c. 4, s. 212)

Nikahın ilanı zina töhmetini tamamen ortadan kaldırmak için yapıldığından dolayı, defin zilsiz olması vacibtir. (Fetava-i Gıyasiye, s. 109)

Çalgının haram olduğunda bir hilaf yoktur. Lakin haram olan şeylerden uzak kalırsa, düğünlerde ve bayramlarda birazcık (def ve ses) caiz görülmüştür. (Feteva-ı Hamidiye c. 2/304)

Düğün ve bayramların dışında, herhangi bir zaruret bulunmadığı için (çalgı) haramdır. (İbni Abidin c. 5, s. 304)

Bu sebeple, İbni Ömer (ra) bir davul sesi duydu da kulaklarını tıkadı ve bunu üç defa tekrarladıktan sonra: "Resulullah da böyle yapardı" dedi. (İbni Mace c. l, s. 300)

(Mehmed Emre; Fetvalar'dan alıntı)

***
Ayrıntılı bilgi için bakılabilir:

İhya Cilt-2 adab-us semâ vel-vecd

Muziksiz ilahi de ne oluyor?

Ilahi dinlemedigimi, bilhassa zon zamanlarda yapilanlarin beste ve guftelerinin kotu oldugunu ifade etmistim.
Osmanlidan suzulerek intikal edenlerin ise klasiklestigini, Selimiye gibi, Sultan Ahmet gibi kalici hale geldigini belirtmeme bile gerek yok.
Bir muziksiz ilahi tutturulmus gidiyor, beni saskin birakan. Mevlevi ayinlerindeki rast semaileri, nihavent pesrevleri ne kadar da guzel halbuki. Hat sanati gibi de soyut.
Peygamberimizin Medineye gelisinde def calinarak ve ilahi -diyelim- soylenerek karsilandigini, onun zamaninda benzer calgilar bulundugunu tarihten hatirliyorum.
Klasik bati muziginin de bizim klasik muzigimiz gibi guzel oldugunu da biliyorum.
Butun bunlardan sonra Peygamberimizin bile karsi cikmadigi (en azindan belli calgilar o zaman kullanilmis) bir konuda asiriya giderek, acaba daha fazlasini mi yapmaya calisiyoruz.
Osmanlida 17. yuzyilda Kadizade hareketi gibi minareleri yikmaya kalkisan insanlar ortaya cikmisti.
Teshbithe hata olmaz darb-i meseline siginarak kaleme aldigim isbu yaziyi, bil-vesile, hazirun-u muhteremenin takdirine arz ederim efendim.

Fahreddin Sani kardeşim

Fahreddin Sani kardeşim çok ön yargılı konuşmuşsunuz bence.Herkesin kendi fikridir ve bu anketin de elbet bir amacı vardır..Dışarıda dinlediğim yani hiç yoktan bir Eyüp Sultan'a gittiğimde çalınan ilahilerden yok burada.burada müziksiz ilahi var ve çoğu kimse de bundan memnun.yorumlardan belli oluyor zaten..Dışarıda dinlediğiniz ilahileri yapanların amacı biraz ticarete dönmüş bence..Çünkü çok çok müzkli ilahi var.Mesela Abdurrahman Önül'ün(son albümü sanırım)rep tarzında ilahisi var olacak iş mi bu??Yani Allah'ın ismini anıyorsun nedir ki bu rep??Üstelik yabancı birisi söylüyor!!Yine Sedat Uçan mesela..ALLah'tan af diliyor ilahilerinde ama nasıl??Pop tarzında bir müzikle!!
Ee kimlerin maksadının ne olduğu gayet açık!Bu sitedeki ilahiler tamamen özenle seçilip koyulmuşur bence ki Allah razi olsun yöneticilerimizden.Ayrıca Osmanlı ile ilgili ilahiler yok demişsiniz eminim ki bu bölümü düzenleyenler ellerine geçerse mutlaka koyarlar..

Zaten ilahi dinlemiyorum.

Haci Bayramin onunden gecerken sesleri sonuna kadar acilmis ne sozu ne bestesi guzel ilahiler beni uzaklastiriyor ilahi dinlemekten. Bir de, Anadolulu ses egitimi gormemis gencecik cocuklar butun gucleriyle haykiriyorlar. Fazla bagirmanin iyi soylemek oldugunu ogretmisler belki de. Uzuluyorum, sonuna kadar ses egitimi almadan boyle devam edecek, yanlisligini farkettiginde (o da bir ihtimal) belki de gec kalinmis olacak.
Bir de, dikkat ettim de cok dinlenenler listesinde hic Osmanli ilahisi yok. Onlar ki yuzyillardir suzulup, secilip gunumuze intikal etmisler. Kalitesizleri silinmis. Bir ucuncu Muradin Agla gozlerimi yok mesela. Yada Yunus Emre ilahileri. Derin tasavvufi anlamlari olan, su gibi akan edebi metinlerimiz. Sehl-i mumteni sanati iste.
Korkuyorum, yeni nesil bu gidisle bir Yunus Emre bir Suleyman Celebi cikaramayacak.

Tuhaf bir sey

Sevgili kardeslerim,
Bu nasil bir sorudur? Ne faydasi vardir? Hangi egilimi tesbit edip sonuc cikarmamiza yarayacaktir? Kisacasi, bilgisayarimda kac ilahi oldugunun sorusturulmasi bir anketmidir yahu.
Aylardir bu soruyu gordukce hafakanlar geciriyorum. Zihnimde dumur olusuyor.

bende yeni üye oldum çok

bende yeni üye oldum çok güzel bir site şimdiden herkese teşekkürler

şifre..şifre..şifre..şifre..şifre...

Her ilahinin şifresi ilahinin bulunduğu sayfada mevcut!

Hasan Kılıçatan'ın ilahilerinin şifresi: www.uzunhayat.com

Adem Şen'in ilahilerinin şifresi: www.ihya.org veyahut mollacami.com

M.Emin Ay-Mustafa Demirci'nin ilahilerinin şifresi: www.ihya.org

Recep Kapusuz'un ilahilerinin şifrsi: www.ihya.org

Cemalettin Yılmaz (Gönül Kuşu) 'ın ilahilerinin şifresi: www.ihya.org

Beytullah Kuzu'nun ilahilerinin şifresi: www.ihya.org veyahut mollacami.com

Kemal Fahmi'nin ilahilerinin şifersi: www.nurulizah.com

R.Kapusuz ve M.Kocacan (Fani Dünya)'ın ilahilerinin şifresi: www.ihya.org

Mehmet Yetkin'in ilahilerinin şifresi: www.ihya.org veyahut mollacami.com

Küçük Ahmet'in ilahilerinin şifresi: nurulizah.com

Ama Kardeşler'in ilahilerinin şifresi: www.ihya.org veyahut mollacami.com

Mehmet Kef'in ilahilerinin şifresi: www.ihya.org veyahut mollacami.com

Dervişhan grubunun ilahilerinin şifresi: www.ihya.org veyahut mollacami.com

biz ilahileri indirirken

biz ilahileri indirirken şifre istiyor bununla ilgili bizi aydınlatabilirseniz seviniriz şimdiden yardımınız için teşekkürler,

Selamün aleyküm

Bu siteyi hazırlayanlardan Allah razi olsun

ılahılerınız cok guzel

ılahılerınız cok guzel yenı uye oldum hepınızden allah razı olsun

allah sizden razı olsun

allah sizden razı olsun hepinizden sizin sayenızde kulağımızın pası siliniyor

foruma ilahi ezgi sohbet eklenmesi

s.a aArkadaslar amatör ilahi ezgi ile calisan kardeslerim foruma direk üye olup calismalarinizdaki ilahileri rapidshare vewya dosyam net üzerinden link ekleyebilirsiniz. ilahilerinizi paylasima sunabilirsiniz. imam arkadaslarda sohbet yükleyebilirler. selam sevgi ve saygilarimla. www.kemalfm.net

SELAMÜNELEYKÜM İNTERNETE

SELAMÜNELEYKÜM İNTERNETE YENİ ÜYE OLDUM İLAHİLERİNİZİ DİNLİYORUM,BU İMKANI BİZLERE SAĞLAYAN HERKESTEN ALLAH RAZİİ OLSUN

benm bilgisayarmda hic

benm bilgisayarmda hic muziksiz ilahi yok bende sadece sizi diliyorum Allah razı olsun hepinizden

müziksiz ilahi

selamünaleyküm allahrazi olsun coktan dir müziksiz ilahi ariyordum simdi buldum emginize yüreginize saglik allah yardimciniz olsun

değerli kardeşlerim benim

değerli kardeşlerim benim ilahi arşivimde iyi sayılır. isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim. hatta kendimin kasetini bile verebilirim. bu kaseti ortaokul 1. sınıfta yapmıştım. nasıl olacağını söyleyin paylaşalım.

Müziksiz ilahinin

Müziksiz ilahinin dinlenmesini bizlere siz değerli kardeşlerimiz sayesinde vesile olduğunuz için ne kadar müteşekkir olduğumu ifade edemem. Desteğimiz sonuna kadar devam edecektir. Allah Yar ve Yardımcımız olsun.

müziksiz ilahi

değerli mollacami sitesi yapımcı kardeşlerim sizin sayenizde müziksiz ilahi dinler olduk. işlerimin yoğunluğu nedeniile bilgisayarımı fazla açamasamda ,açtığım zaman siteyi muhakkak ziyaret ediyorum.hepinizden allah razı olsun

GÜZEL FİKİRLERİNİZE

GÜZEL FİKİRLERİNİZE MAŞAALLAH AMA ŞUAN İNSANLARA MÜZİKLİ İLAHİ DİNLENMESE GÜZEL OLUR DEDİĞİMİZDE FARKLI TEPKİ ALIR OLDUK...CÜMLEMİZE HİDAYET

sevgili prı reıs kardeşim

sevgili prı reıs kardeşim ilahi arşivinizden banada ilahi gönderebilirmisin acaba.benim arşivimde 100 e yakın vardı fakat hepside yanlışlıkla silindi.yardımcı olabilirseniz sevinirim.Mevlam sizden razı ve memnun olsun inşaallah.

ilahi

ilahi arşivimizi genişletmek süreti ile daha kitlelere ulaşılabilir

paylasabilir misiniz?

Bilgisayarinda genis ilahi arsivi olan arkadaslarimizla iletisime gecebilir miyiz acep?

belki ellerindeki güzel parcalari ziyaretcilerimiz ile de paylasiriz.

ilk pcyi elime aldigimda hic ilahi mevcut degildi pcmde. cevredeki arkadaslarda tek tük calgili ilahiler vardi. Tanidiklarimdan müziksiz ilahi kasetleri toplamaya basladim. ve kasetleri pcye aktartip 200 kadar arsivlemistim:))

daha sonraki yillarda bu rakam 2000'in üzerine gecti cok sükür:)

ilahi paylasim

sevgili dostlar ilahi arsivim büyük paylasim icin ne yapmam lazim onu bilmiyorum söylerseniz sevinirim

Allah razi olsun kardesim.

Allah razi olsun kardesim. insllh msnden yahut telefon ile daha genis müzakeresini yapabilirsek daha verimli olacaktir.

Anket

Fitresi verilen herkesin KURBAN da kesmesi gerektiğini biliyor muydun?:

Son yorumlar