Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim

hayatin iki yönü

HAYATiN iKi YÖNÜ
Jerry.çevresindekilerin çok sevdiGi insanlardan biriydi.Keyfi her zaman yerindeydi.her zaman söyleyecek olumlu bir sey bulurdu. Hatta bazen etrafindakileri çildirtirdi bile,”Bu adam bu halde bsle nasil iyimser olabiliyor” diye Birisi nasil olduGunu sorsa ; “BOMBA GiBiYiM...”diye yanit verirdi hep. “BOMBA GiBiYiM.......” Jerry doGal bir motivasyoncuydu. Yanindaki insanlardan biri o gün kötü günündeyse ,jerry yanina kosar duruma nasil olumlu bakilacaGini anlatirdi. Bu tarzi fena halde düsündürüyordu beni. Bir gün jerry e gitdim “anlayamiyorum “ dedim. Nasil oluyorda her zaman her kosulda bu kadar olumlu bir insan olabiliyorsun? Nasil basariyorsun bunu ? “ Her sabah kalkdiGimda kendi kendime ; “jerry bugün iki seçimin var.havan ya iyi olacak yada kötü olacak.”derim.Her zaman havamin iyi olmasini seçerim. Kötü bir sey olduGunda yine iki seçimim var Kurban olmak yada ders almak. Ben basima gelen kötü seylerden ders almayi seçerim. Birisi bana birseylerden sikayete geldiGinde yine iki seçimim var sikayetini kabul etmek yada ona hayatin olumlu yanlarini göstermek. Ben olumlu yanlarini göstermeyi seçerim. “ Yok yahu” diye dalga geçtim. Bu kadar kolaymi yani “evet kolay....” dedi jerry “hayat seçimlerde ibarettir.her durumda bir seçim vardir.Sen her durumda nasil davranacaGini seçersin.Sen insanlarin senin tavrindan nasil etkileneceklerini seçersin. Sen havanin,tavrinin iyi yada kötü olmasini seçersin.yani sen hayatini nasil yasayacaGini seçersin...... Jerry nin sözleri beni oldukça etkilemisti.Onu uzun yillar görmedim.Ama hayatimdaki talihsiz olaylara dövünmek yerine olumlu seçimler yaptiGimda hep onu hatirladim. Yllar sonra jerry basina çok talihsiz bir oaly geldi. Soygun için gelen hirsizlar Jerry delik desik etmisler.Amaliyati 18 saat sürmüs Haftalarca yoGun bakimda kalmis taburcu edildiGinde kursunlarin bazilari hala vücudundaymis Ben onu olayda 6 ay sonra gördüm. “Nasilsin ?” diye sorduGumda “BOMBA GiBi “ dedi. “BOMBA GiBi.....” olay sirasinda neler hissettin jerry ? diye sordum. Yerde yatarken iki seçimim var diye düsündüm.ya yasamayi seçeçektim Yada ölümü ben yasamayi seçtim. Korkmadin mi ?suurunu kaybetmedin mi? Ambulansla gelen saGlik görevlileri harika insanlardi bana hep iyileseceGimi söylediler Ama acil servisdeki koridorda sedyemi hizla süren doktor ve hemserilerin yüz ifadelerini görünce ilk defa korktum.Bana ölüye bakar gibi bakiyorlardi.Bir seyler yapamazsam biraz sonra gerçekten ölü bir adam olacaGimi düsündüm..... Ne yaptin ? diye merakla sordum. Kocaman bir hemsire yanima yaklasti ve baGirarak her hangi bir seye ihtiyacim olup olmadiGini sordu. Evet diye yanit verdim.Doktor ve hemsireler merakla susutular.Derin bir nefes alarak kendimi topladim ve baGirdim. “benim kursunlara allerjim var”..... Doktor ve hemsireler gülmeye basladilar. Tekrar baGirdim. “Ben yasamayi seçtim beni bir canli gibi amaliyat edin Otopsi yapar gibi deGil. Jerry sadece doktorlarin büyük ustaliklari sayesinde deGil kendi olumlu tavrinin da büyük katkisi ile yasadi. Yasamasi bana yeni bir ders oldu. Hergün hayatimizi dolu dolu yasamayi seçme sansimiz ve hakkimiz olduGunu ondan öGrendim.Ve her seyin kendi seçimlerimize baGli olduGunu............... Yaziyi okudunuz ...... simdi iki seçiminiz var • Ya unutup bir köseye atarsiniz • Yada saklayip sevdiklerinizle paylasirsiniz. Ben seçimimi yaptim.Sira sizde............... “HER ZAMAN BOMBA GiBiYiM” demeniz dileGiyle

Çok güzeldi...PaylastiGin için tesekkür ederiz...

"Hayatima daha fazla gün katamam....
Ama günüme daha fazla hayat katabilirim....."

Hayata hep mutluluk gözlükleriyle bakmak dualarimla....

Hikayeler ve Kissalar

MollaCami.Com