Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim

FITRAT-I TAGYIR

Cübbeli Ahmed efendi'nin yazmis oldugu bu eseri taniyan var, tanimayan var. Kitabi sahsen tavsiye etmiyorum ve etmedigim gibi, Allahu teala ömür verirse, izinden döndükten sonra bir REDDIYE yazmayi düsünüyorum insaallah. (Ekim sonuna kadar sürecek olan imtihanlarimdan firsat buldukca)

Hadisi seriflerde gecen FITRAT kavramini carpik mana ile anlayip ve aktarip, bunun disinda fikh kitaplarinda gecen hükmleri de kirpa kirpa müslümanlara "bedene uygun" ve "uygun ebatta" aktarmak yakisiksiz bir harekettir.

Birkac satirlik forum yorumu ile olacak is degil. Taassup ehli, at gözlüklü insan cok. Simdi anliyoruz bazi büyüklerin neden kitap yazmadiklarini; zira bu kitaplara verilen önem, fikh ve tefsir kitaplarina verilen önemden daha fazla. O kitaplarda, yazan kisinin kendi anladigi yaziyor, kendi görüsünü bildiriyor dedigimiz vakit top atesine tutuluyoruz. Sonra mutaassip ilan ediliyoruz. Bu ne ahmakca bir tavirdir. Bizim taassubumuz, ehli sünnet ulemasinin muteber eserlerine uymak hususunda; herhangi bir sözüm ona "seyhin" yazdiklarina degil. Varsin bu da bizim ayibimiz olsun.

Tenkit edildikleri vakit "Bunlarin hepsi ehli sünnet alimlerinden aktariliyor" diyorlar. Hepsi aynisini söylüyor. Iclerinde "ehli sünnet kaynakli" olmayan mi var? Ben birtanesinin cikip "Bizim kaynagimiz harekrishna tüzügüdür" veya "Biz bunlari IMF'den aldik" dedigini duymadim.

Neyse, belirttigim gibi; biz bu tür sahsi yorum ve düsüncelerle dolu kitaplarin hepsinde uzak olmak istiyor, taassubumuzu ehli sünnet ulemasinin eserlerini dogru anlama yönünde kullaniyoruz.

Selam ve dua ile..

Orjinal olarak yazan MualliM

[
Neyse, belirttigim gibi; biz bu tür sahsi yorum ve düsüncelerle dolu kitaplarin hepsinde uzak olmak istiyor, taassubumuzu ehli sünnet ulemasinin eserlerini dogru anlama yönünde kullaniyoruz.

Selam ve dua ile..

Su düsüncelerine katilmamak mümkün degil.Tesekkür ederiz.

Selam ve düa ile.

Kitap Tavsiye ve Analizleri

MollaCami.Com