Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


Fitre vacip olan herkesin KURBAN da kesmesi gerektiğini biliyor muydun?

güzel düünce fikrine katılıyorum

evet

nasılsınız okuyormusun talebeliğe devam diyosun herhalde dimi

Assalamun aleykum, değerli arkadaşlar! İndice üye oldum ve hayli hoşhalam ki, burada sizinle konuşa bileceğim. Mən Bakudanam ve çalışacağım ki, Azərbaycan dilinde yazım. Əgər başa düşülmezse, lütfən bana bildirin. (Bəzi sözləri türkce de yazacağım). Biz türk kardeşlerden çox şeyler öyrenirik, ama bəzən enteresan sözlere de rastlanırız. Bu barede sizlere yazacağım, inşallah!
Vassalamu aleykum və rəhmətullahi və bərəkətuh!
Kardeşiniz Salaf

aleykümselam salaf gardaş seni heyacanla bekliyoruz azeri dilindede olabiler türk dilindede olabiler bekliyoruz.

SELAMUN ALEYKUM KARDESLER KESIN OLARAK BIR HELALI HARAM YADA BIR HARAMI HELAL YAPMAK KAFIRLIKTIR BU ACIK VE NETTIR 4 MEZHEP IMAMI DA BUNU SOYLEMISLERDIR AYETLERLE HADISLERLE DE UZUNCA ACIKLAMISLARDIR LUTFEN O YUZDEN SIGRAYA KESINLIKLE HARAMDIR DIYIP INSANLARIN AKLINI KARISTIRMAYALIM TAHRIMEN MEKRUHTUR MEKRUH HOS KARSILANMAYAN DEMEKTIR HARAM ISE KESINLIKLE YASAK DEMEKTIR O YUZDEN BIR MEKRUHU VEYA BIR HELALI KESINLIKLE HARAM KILAN MURTED OLUR DINDEN CIKAR KULAKTAN DOLMA VE YANLIS BILGILERLE ICTIHAD YAPMAYALIM INSAALLAH SITEDE DE BULACAGINIZ GIBI 4 MEZHEP IMAMINDAN SONRA KIMSE HIC BIR ALIM ICTIHAD YETKISINE SAHIP DEGILDIR HELALI VEYA MEKRUHU HARAM YADA HARAM OLAN BASKA SEYLERI MEKRUH YADA HELAL YAPAMAZ ALLAH HEPIMIZDEN RAZI OLSUN BIZI DOGRU YOLA ILETSIN INSAAALLAH

1-SİGARA VÜCUDA ZARARLIDIR. SAĞLIK İÇİN ZARARLIDIR. SAĞLIĞI KORUMAK FARZDIR. SAĞLIĞA DİKKAT ETMEMİZ AKDEMİ FERAİZDENDİR.YANİ FARZLARIN EN ÖNDE GELENLERİNDENDİR. K.KERİMDE ALLAH TEALA "vÜCUDUNUZU TEHLİKEYE ATMAYIN!" BUYURUYOR.VÜCUDUMUZ BİZE ALLAH'IN EN BÜYÜK EMANETİDİR.

2-sigara içmek israftır tamamen faydasız bir şekilde yapılan harcamadır. İSRAF HARAMDIR.İsra süresinde Allah teala "Muhakkak israf edenler Şeytanın kardeşleridir. Şeytan da rabbine yüz çevirip nankörlük etmiti..." buyuruyor.

3-Kaldı ki sigaraya küçük günah gözüyle bakılsa bile çokca işlenen küçük günahlar çoğalarak büyü büyür ve büyük günah olur. büyük günahların karşılığı haramı ifade eder.
bir şeyin haram olup olmadığı k.kerimde geçmedi diye haram değil diyemeyiz. kaldıki sigara peygamberimiz zamanında var mıydı? Yoktu. ama bu haramlığı k.kerimden ve hadisi şeriflerin ruhundan bunu sıradan bir insan bile anlayabilir. kaldıki dinle alakası olmayan insanlar bile artık o kadar çok zararlarına şahit olduklarından artık vazgeçiyorlar...

Hüda'ya tabi olanlara selam olsun...
Din Kültürü Öğretmeni İlyas

Evet haramdır ve kesinlikle yasaktır,bundan başka nasıl denilir ki.

sigaranin haram oldugunu dsunmuyorum ama para ve saglik yonunden etklieyici bi durum oldugu icin bosa bosa para harciyoz buda neye girer bilmiyorum bende cok feci sigara iciyorum umarim yarindan itibaren sigarayi birakmaya caliscam ve doktor kontrolunde bunu basarmya caliscam duanizi bekliyorum

SELAMUN ALEYKÜM MÜMİN VE MÜMİNE KARDEŞLERİM EVVEL CUMANIZ MUBAREK VE BEREKETLİ OLSUN RABBİM KELAMI,SEVGİLİSİ S.A.V.EFENDİMİZİ SEVENLERİ SEVER.

pardon

gayet guzel ve akilda kalici bi sistem cunku insan kendini hesaba cekiyor ve en sonunda dogru olani buluyo burada bi muzakere soz konusu herkes gorusunu sunsun diye ve bu metodla insanda dah kalici kalacaktir benim gorusum TABIKI FITRESI VERILEN HERKES KURBAN KESEMEZ misal fitre dedigimiz sey az bir meblag bi ailenin butun fitresi toplansa yinede bi kurban etmezki kurban kesmek o kimse uzerine vacip olsun degil mi BIRDE her fetvayi arayipda alo su nedir demek armut pis agzima dus misali

selamün aleyküm ben yeni üye oldum

Fakir çocuğun fitresini babası verir de, fakir çocuk için kurban kesmekle baba mükellef değildir. Ailede kim zenginse o keser. Onun için soruyla cevap arasında bağlantı kopukluğu var. Çünkü soruda fitre vermekle yükümlü olanların kurban kesmesi, (yani zenginlerin kesmesi) gerektiği bildirilmekte. Cevapta ise çocuklar da dahil denmekte.

Kurban; Hanefî'de "vâcib", diğerlerinde ise "müekked sünnet"tir.
Farz olduğunu nereden çıkardınız?


Anketler

MollaCami.Com