Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


Kudret Nari

Kudret Nari

Halk arasinda asirlardir mide hastaliklarinin bas tedavisi olarak bilinen Kudretnari bütün tropikal Asya, Afrika ve Hindistan’da yetisen turuncu renkli bir meyvadir.

Kolit - Ülser - 12 parmak - Gastrit, Asit fazlasi gibi mide-barsak sistemine bagli tüm hastaliklari kalici ve kesin tedavi eder,

Karacigeri destekler,

Egzama ve sedefe fayda verir,

Yara ve iltihaplari giderir,

Barsak tembelligini giderir,

Hücre yeniler,

Rahim yaralarina fayda verir,

Yanik ve yaralara lapasi vurulur.

Ayni zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir.

Ama esas önemli olan kurutulmus 1.sinif extra kaliteli Kudretnari meyvasinin kabuklarinin toz hale getirilmis özü olmasidir.

Uzun yillardir, eski insanlarin sifa için kullandiklari kudret nari, günümüzde genç nesil tarafindan pek taninmiyor.

Bursa'da tarihi belediye binasi altindaki Ciçekçiler Carsisi'nda senelerdir kudret nari satisi yapan Osman Demirci, kudret narinin taze olarak ve yagda bekletilerek nasil tüketilecegini brosür ile vatandaslara ögretiyor. Kudret Nari'nin faydalari söyle biliniyor:

"Mide ülseri, bagirsak iltihabi, kabizlik ve gastrit için 40 gün süre ile tüketilmesi gerekiyor. Iki sekilde tüketiliyor. Eylül ayinda taze olarak çikan kudret nari, olgunlari balla karistirilarak tüketilebiliyor.

Olgunlasarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karistirilip, sabahlari aç karnina 1 çorba kasigi yeniliyor. Üzerine hiçbir sey kullanilmiyor.

En az 41 gün kullanilmasi tavsiye ediliyor. Taze meyve bulunmayan mevsimde ise, halis zeytinyagi içinde 6 ay bekletilen kudret nari ise her sabah bir çorba kasigi tabaga konularak, 1 çorba kasigi süzme balla karistirilarak aç karna yeniliyor.

Bu sekilde de 41 gün devam edilerek kabizlik, mide hastaliklari, istahsizlik tedavi ediliyor. Hariçten ise yaniklar, kesikler ve yaralar için kullaniliyor.
Kadinlarin vajina yaralari için de kullandigi zeytinyaginda bekletilmis kudret nari, açik yaralar için ise en çabuk iyilestirici olarak biliniyor."

Ciçek Pazari'nda satilan kudret narini eskiden beri evlerinde zeytinyaginda muhafaza eden Bursalilar, olgunlasanlari alarak bu mevsimde kavanozlara hazirlik yapiyor.

Doga, bitkilerle cömertçe sifa dagitirken dogru kullanildiginda birçok hastaligin tedavisine de yardimci oluyor. Bazi bitkiler eczanelerde ilaç olarak karsimiza çikarken birçogu da ham haliyle aktarlardan temin ediliyor.

Bugün size ilk tanitacagim bitki olan kudret nari da (Momordicae Charantiae) halk arasinda asirlardir mide hastaliklarinda tedavi edici bitki olarak bilinen bir meyve.

Ülser, gastrit, kolit, asit fazlasi gibi mide-bagirsak sistemine bagli tüm hastaliklarin tedavisinde kullanilan kudret nari egzama, yara gibi cilt hastaliklarinda da iyilestirici özellige sahip.

Kabakgillerden bir bitki olan kudret nari, yapraklarinin karsisindan çikan uzun tutunma helezonlari ile çevresindeki agaç, çit veya duvara tutunarak yükseliyor. Kenarlari sarimsi veya açik yesil renkte, 10-20 santim eninde, 12-25 santim uzunlugunda oluyor. Önce yesil olan meyve, olgunlastikça yavas yavas sariya ve son olarak da altin sarisina dönüsüyor. Içinde 20-30 adet koyu kirmizi renkte fasulyeye benzer tohum bulunuyor. Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendigi gibi tohumlarindan kudret nari yagi veya macunu da yapilabiliyor.

Üniversite kliniklerinde meyve ile ilgili tedavi denemeleri ve arastirmalar yapilmamis. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre ikinci sinif bir sifali bitki olarak kabul ediliyor. Ege Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ulvi Zeybek, hazir ilacinin olmadigini belirttigi kudret narinin; dahilen midevi yumusatici ve müshil etkilere sahip oldugunu, haricen de yaralara iyi geldigini dogruluyor.

Alaçati'daki tek yetistirici

Cesme'nin Alaçati Beldesi'nde yasayan Meryem Bulayir, kudret narini kendi bahçesinde yetistiriyor. Bu meyvenin Alaçati'daki tek yetistiricisi olduklarini belirten Bulayir, ayni zamanda cumartesi günleri açilan Alaçati Pazari'nda kudret narini tanesi 2 YTL'ye, sifa arayan müsterilerine sunuyor.

Bulayir, özelliklerini ve kullanim seklini de müsterilerine aktarmayi unutmuyor. Kudret narinin mide rahatsizliklari için balla birlikte alindigini anlatan Bulayir, bir kilo bala bir olgun meyvenin yeterli gelebilecegini söylüyor:

'Önce çekirdekleri temizlenen kudret nari, küçük küçük dograndiktan sonra bir kiloluk bala karistiriliyor. Agzi kapali sekilde bir ay kadar bekletilen karisim, hafif sulanabilir. Bozuldu sanmayin.'

Prof. Zeybek'in de onayladigi bu karisimda altini çizdigi önemli bir nokta var. Zeybek, seker hastalarinin bu karisimi almalarinin sakincali olabilecegini, bu nedenle zeytinyagi ile kullanimin daha uygun oldugunu söylüyor: 'Zeytinyagi, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emiyor.

Olgun meyveler bir kavanozun içerisine zeytinyagi ile konuyor. Agzi kapatilan kavanoz bir ay bekletiliyor. Daha sonra aç karnina yemeklerden önce alinmasi öneriliyor. Hastanin rahatsizliginin siddetine göre günde üç ögünden önce aç karnina bir kasik alinabilir.'

Alinti


Selam Sevgi ve Dua Ile

TÜM DOSTLARIMIZA SELAM OLSUN. KULLANDIM GERÇEKTEN İYİ GELDİ. BULAMAYANLARA ADRESİ: BURSA CUMHURİYET CAD. ÇİÇEK PAZARI NO:1 CİHAN ÇİÇEK EVİNDE BULABİLİRSİNİZ HEM KARGO HİZMETİDE VAR TEL: 0532 5622462 e-mail : cihancicekevi@hotmail.com ŞİMDİDEN ACİL ŞİFALAR

Evet bende kullandım mide problemi için çok faydalı çok iyi geldi mide sorunu olanlara öneririm. Fakat tadı biraz kötü ama ne yapalım iyileşmek umuduyla kullandık.

merhaba 4 yıldır ellerimde egzama var. süreli kuruyo kaşınıyo çatlıyo.ilaç,kortizonlu iğne,melhem,krem,bitkisel tedavi vs. hepsini kullandım.sonuç alamıyorum .benim merak ettiğim kudret narı egzamaya nekedar faydalı ağız yoluylamı yoksa haricenmi kullanılır.lütfen beni bilgilendirirmisiniz?allahın izniyle kurtulucam inşallah umudumu yitirmemeye çalışıyorum.insanın ellerini kullanamaması çok kötü allah düşmanıma bile vermesin .allahım dermanı olmayan dert vermesin.allaha emanet olun.

MÜMKÜN MERTEBE SORUNLU CİLD RAHATSIZLIKLARINDA SÜNNETİ SENİYE OLAN KINA YAKILIRSA RABBİM İZNİİLE ŞİFA OLUR.

inanarak 2 kezde kına yaktım ellerime kınalı olan bölgeler bile soyuldu çatladı.denediğim daha okadar çok şey varki denize düşen yılana sarılır sözü tam bana göre allah şaşırtmasın.allaha emanet olun .

akdarcılarda bulabilirseniz son çare miski amber kullanın çok kuvvetli bir atibiyotik ve doğal sonuçta şifa ALLAH,TAN.

CÜMLE ÜMMETİMUHAMMEDİN RECEBİ ŞERİFİ MUBAREK OLSUN DEĞERLENDİRMEK NASİB OLSUN.İNŞAALLAN.

RECEBİ ŞERİF, CÜMLE MÜMİN VE MÜMİNE KARDEŞLERİMİZİN KANDİLİ MUBAREK OLSUN
PİRANIN HİMMETİ ÜZERLERİNE OLSUN.

uzun senelerdir midemden rahatsızım ve bütün yaşantımı olumsuz etkiliyor.daha önce bir kez kurutulmuş kudret narı kapsüllerini denedim ama bir fayda göremedim. şimdi ben kudret narını kaynağından ve en faydalı olabilecek şekli ile almak istiyorum.bunun için bana yardımcı olurmusunuz?

Kudret narı bütün aktarlarda bulunur.Yağda (zeytinyağı)bir yıl bekletilmişi makbuldür.kesinlikle mide için şifadır.

Tavsiye edebileceğiniz bir şeyler


Sağlıklı Yaşam Köşesi

MollaCami.Com