Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


FATiH SULTAN MEHMET HAN

Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432'de Edirne'de doGdu. Babasi Sultan ikinci Murad, annesi Huma Hatun'dur. Fatih Sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanakli, kivrik burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padisahti. Devrinin en büyük ulemalarindan birisiydi ve yedi yabanci dil bilirdi. Alim, sair ve sanatkarlari sik sik toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoslanirdi. ilginç ve bilinmedik konular hakkinda makaleler yazdirir ve bunlari incelerdi. HocaliGini da yapmis olan Aksemseddin, Fatih Sultan Mehmed'in en çok deGer verdiGi alimlerden biridir. Fatih Sultan Mehmed, gayet soGukkanli ve cesurdu. Essiz bir komutan ve idareciydi. YapacaGi islerle ilgili olarak en yakinlarina bile hiçbir sey söylemezdi. Fatih Sultan Mehmed okumayi çok severdi. Farsça ve Arapça'ya çevrilmis olan felsefi eserler okurdu. 1466 yilinda Batlamyos Haritasini yeniden tercüme ettirip, haritadaki adlari Arap harfleriyle yazdirdi. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdirirdi. Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabanci ülkelerdeki büyük bilginleri istanbul'a getirtirdi. Nitekim Astronomi bilgini Ali Kusçu kendi döneminde istanbul'a geldi. Ünlü Ressam Bellini'yi de istanbul'a davet ederek kendi resmini yaptirdi. sair ve açik görüslüydü. Fatih Sultan Mehmed 1481 yilina kadar hükümdarlik yapti ve bizzat 25 sefere katildi. Azim ve irade sahibiydi. Temkinli ve verdiGi kararlari kesinlikle uygulayan bir kisiliGi vardi. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaslarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atilarak askerleri savasa tesvik ederdi.

20 yasinda Osmanli padisahi olan Sultan ikinci Mehmed, istanbul'u fethedip 1100 yillik DoGu Roma imparatorluGunu ortadan kaldirarak Fatih ünvanini aldi. Hz.Muhammed'in (S.A.V) hadisi serifinde müjdelediGi istanbul'un fethini gerçeklestiren büyük komutan olmayi da basaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneGi ve dehasiyla dost ve düsmanlarina gücünü kabul ettirmis bir Türk hükümdariydi. Orta ÇaG'i kapatip, YeniçaG'i açan Cihan imparatoru Fatih Sultan Mehmed, Nikris hastaliGindan dolayi 3 Mayis 1481 günü Maltepe'de vefat etti ve Fatih Camii'nin yanindaki Fatih Türbesi'ne defnedildi.

FATiH'i ANLATMAYA ÇALisAN UFAK BiR YAZiDAN KESiT...

SiZCE YÜCE ALLAH BiR DAHA FATiH SULTAN MEHMET GiBi BiR iNSANi DÜNYAYA ARMAGAN EDECEK Mi?

fatih karada gemiyürüttü bir belde kurtardi sonra gelen fatih kalbleri fetetti islamiyeti yok etmek için çalisan larin elinden islamiyeti kurtardı ALLAHiN izniyle yakin tari
he bakarsan görürsün

sonra gelen fatih derken kimden bahsediyorsun anlamadim... paylasirsan sevinirim.

ATLAMISIM DEMEK KI 8-|

ben gerçekten merak ettim su bahsettiGin sonra gelen fatihi... bence bir sürü isim olabilir ama..

fatih gibi... zor...

ama bir ara yazarsan gerçekten çok sevinirim....

ASYA CAN KARDEs
SELAMUN ALEYKUM
HERHALDE OSMAN KARDEsiMiZ YAKiN TARiH DEDiGiNE GÖRE VELiYYi ULYA MAKAMiNDA OLAN VE MEYVELERi iLE ETRAFA FAiDE VERMiYE ÇALisAN BiR ZATi YUCE DEN BAHS ETMEKDE.....BAZEN iNSANLARA sU ZATDiR DEMEK YERiNE KENDi ARAsTiMALARi iLE BULMALARi TELKiN EDiLEBiLiR. O ZAMAN KiYMETi DAHA iYi ANLAsiLiR. SANiRiM iSiM VERMEMESi ONDAN KAYNAKLANiYOR OLMALiDiR. SELAM VE MUHABBETLERiMLE iYi KARDEsLERiM

ALEYKÜM SELAM

muhakkak ki... Allah'in seçilmis kullarina sözüm yok... ve her dönem yanimizda olmalarini diliyorum yüce Allah'tan...

MADDE VEYA MAN

[quote]Orjinal olarak yazan asya_can

ALEYKÜM SELAM

muhakkak ki... Allah'in seçilmis kullarina sözüm yok... ve her dönem yanimizda olmalarini diliyorum yüce Allah'tan...

MADDE VEYA MAN

selamun aleykum
kardesim sizlerden ve tüm ricali maneviye sizin gibi inananlardan mevlam razi olsun ve onlarin yolunu takip etmek nasip ediversin.


Ülkeler ve Toplum Kültürü

MollaCami.Com