Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


TÜRKIYE'DEKI YAHUDILER SABETAYCILAR

TÜRKIYE'DEKI YAHUDILER SABETAYCILAR

SEBATAY SEVI KIMDIR ?

Bu gizli mezhep, Izmir\'de Türkler arasinda Kara-Mentes lakabiyla anilan Ispanyali muhacir yahudi Modehay Sebi (Geyik) oglu Sabetay Sevi (1632-1675) tarafindan kuruldu. Hahamlik tahsil ederken \"Zahor\" yorumuyla\"Kabbala\" adi altinda toplanan teosofik fikirlere merak sardiran bu genç Yahudi, o asirda zuhuru beklenen Mesihin kendisi oldugu iddiasiyla ortaya çikmis ve Izmir\'de 1648 senesinde
mesihligini ilan etmisse de, bu iddiasinda fazla israr etmemis, fakat Misir, Kudüs ve Atina\'ya bir yaptigi bir geziden sonra \"1666\"da (bu tarih Hiristiyanlar arasindada Mesihin zuhur tarihi diye kabul edilir) mesihligini tekrar ilan etmisti.

Izmir yahudilerinden etrafinda pekçok taraftar toplanmis ve söhreti bir taraftan ta Budin\'e, diger taraftan Lehistan, Almanya, Hollanda, Ingiltere, Italya ve Kuzey Afrika\'ya kadar yayilmisti. Hatta Iran\'a kadar varan bu söhret ve nüfuz, Acem Yahudileri arasinda bile bir hareket uyandirmis ve onlar: \"Bizim mesihimiz geldi, artik toprak bellemeyiz\" diye ayaklanmislar.

Musevi inanis ve ibadetinde farklar yapmaya kalkisan bu hahamin hareketini Istanbul Hahambasiligi hosgörmeyerek, kendisini aforoz etmeye ve hatta -bir rivayete göre- öldürtmeye kalkismis ve diger taraftan Yahudilerin her günkü dualarinda padisahin adi geçen fikrayi, \"Padisahlar padisahi\" ve hatta \"Davud\'un oglu Süleyman\" seklinde degistirmesi Osmanli hükümetinin de dikkatini çekmis ve genç haham ancak bundan sonra takibe alinmisti.

Hakkinda ileri sürülen ithamlari reddetmis ve \"Islamiyeti kabul etmek veyahut idam olunmak\" arasinda tercih yapmak zorunda birakilinca Müslüman olmus ve Mehmed Efendi adini almisti. Ona inananlar kendisine alenen mesih gibi tapmaya cesaret edemeyerek, Müslüman kisvesine bürünmeyi uygun görüyorlardi. Esasen Sabetay\'in \"18 emrinden\" 16.\'sinda, \"göz boyamak için müslüman gibi görünmek lüzumu\" tavsiye edilmisti.

Bir müddet sonra Hahambasiligin da bastirmasiyla Sabetay\'in propagandadan menedilerek, Istanbul\'a çagrildigi ve Kuruçesme\'de ikamete zorlandigi biliniyor.Buradan sonra Kagithane\'de bir yere gizlenen Sabetay, yine Yahudilerin sikayeti üzerine, Arnavutlak\'ta Berat sehrine sürülmüs ve bes sene yasadigi bu sehirde veyahut -bir rivayete göre- hava degisimi için gittigi Ülkün\'de (?) 30 Eylül 1675\'te öldü.

Sabetay\'in bu kadar maceradan sonra iddiasindan vazgeçerek Müslüman olmasi arkasindan gidenler arasinda siddetli gazap ve hiddet uyandirmis ve ancak sinirli sayida müridleri asil mesihin göge çikip, Müslüman kiyafetinde dolasan zatin onun \"hayali\" olduguna inanarak, kendisine sadik kalmislardir...

\" ... Bir insanin Sebataist olup olmamasinin ne gibi bir sakincasi olabilir? Sizce Ismail Cem, bu ülke için nasil bir tehlike olusturuyordu?
- Bakin hanimefendi, bu ise baslarken 1967«yi milat aldim. 1967«den önceki Sabetaizmi ben bagrima basiyorum. Ama 1967«den sonra sunu görüyorum: Sebatistlerin bir kismi artik Türkiye«ye sadik degiller. Bir de endogami nedeniyle, iç evlilik yani, çok zekilastilar. Bana bugün Aydin Menderes ve digerleri 'Nasil olur da Ismail Cem«in zekasinin bu kadar düsük oldugunu bildin?' diyorlar. Ben sezgilerimde hiç yanilmadim... Ama bugün ortada olan sarkicilara, sanatçi geçinenlere bakin. Bunlarin bir kismina yüz bin yil kadinsiz kalsam elimi sürmem! Iste onlarin hepsi bu kabileden! Hem güzelligimiz, hem sanatimiz, hem müzigimiz hem de ahlakimiz bozuldu!

Ve bütün suç Ibrani kökenlilerde öyle mi!
- Hep bunlar ortadaysa, belli yerlere baskasi gelemiyorsa bunlar yüzünden diyebiliriz tabii...
Iyi de siz Ipekçi ailesiyle filan da sinirli kalmiyorsunuz. 'Sanatimiz, müzigimiz bozuldu' derken, Gülben Ergen'i Sertab Erener'i kastediyorsunuz. Size göre neredeyse herkes Sabetaist! Bu biraz komik degil mi?

- Degil efendim. Tabii ki onlari kastediyorum. Ayrica bu ülkede kekeme biri - BEYAZ - talk sovcu olabiliyorsa, o da Ibrani kökenlidir diyorum. Ama esas olarak ben kisilerle degil, yasalarla ugrasiyorum. Türkiye«de Ibrani asilli olmayan biri Disisleri Bakani olmaz. Tek tük istisnalar vardir ama bu sonucu degistirmez. Sözünü ettigim klanin disinda kalanlar, Türkiye'de bir yere gelemez. Mesela, TRT Genel Müdürü olamaz, MIT Baskani olamaz... Bir insan kabiliyetsizse ama çok para kazaniyorsa Türkiye'de, o büyük bir ihtimalle Ibrani asillidir diyorum ve arastirmaya basliyorum.

Tabii Sedat Ergin gibi Ibrani asilli oldugu halde geldigi yeri hak edenleri arastirmiyorum.Mesela Musa Anter. Ki benim dostumdur, Adana'da parasiz yatili okumustur. O zamanki deyimle, tam bir kiro. Ama bu kiro, zengin bir Kürt aliminin kendisinden 10 yas küçük kolejde okuyan kiziyla evlenmistir. Sizce nasil oluyor? Ben böyle bir vakayi incelerim...Pes yani. Bu simdi komplo teorisi degil de ne! Mustafa Erdogan da size göre Kürt Yahudisi. Ve Ibrani kökenli olan Gülben Ergen'le sevgili olmasi tesadüf degil...
- Degil tabii.

Sabetaizmin üç kolu var: Yakubiler, Karakaslar ve Kapaniler. Osman Kibar, Melih Kibar, Nazli Ilicak Kapanidir. Nereden çikartiyorum? Nazli Ilicak«in dayisi Turhan Kapanci'dir. Yakubiler, asagi yukari asimiledir. Ama bir Karakasi hiçbir zaman bir Türk'le, Müslüman'la evlenmez, dahasi yataga giremez. Bunlari ben icat etmedim ki. Rifat Bali'nin kitaplarina bakin. Ben ne yapiyorum? Bu isi bilim haline getiriyorum. Begendigim yüce tuttugum üç kadin var. Biri Halide Edip. Ama ben onun Ibrani asilli oldugunu biliyordum. Ikinci kadin, Behice Hanim«dir. Onu da çok severim ama o da Ibrani asillidir. Üçüncüsü de Sabiha«dir. Ama ben Sabiha«nin kizi Yildiz'in zekasinin çok düsük oldugunu da yazdim. Mecburum bunu yazmaya. Bir de tabii Fethi Okyar meselesi var. 'Efendi' demisler ona. \"

Atatürk'ün durumu nedir? Sizce, o da mi Ibrani kökenliydi?
- 'Yalçin Küçük ve Soner lafi buraya getiriyor' diyenler gayri samimi. Bütün bu anlattiklarimdan Mustafa Kemal'e bir sonuç çikmaz.Esi Latife Hanim'in Sabeaist olmasi da bu durumu degistirmez. 19. yüzyilda Sabetaistler arasinda evlilik yasagi vardi. Cemaat, bu yasagi ancak söyle bozardi: Osmanli'da gerçekten yükselebilecek Ibrani kökenli olmayanlarla kizlarini evlendirirdi ama dogacak çocuklari Ibrani olarak yetistirirlerdi. Ne var ki Mustafa Kemal'le Latife'nin çocugu yok. Zaten Mustafa Kemal'in Ibrani kökenli olduguna dair bir belge de yok. Bulamazsiniz da. O fakir aile çocuguydu, fakirlerin istatistikleri tutulmaz. O böyledir demiyorum. Ama Mevhibe Hanim böyledir...

Ismet Inönü, Sabetaist degildi ama esi öyleydi. Dolayisiyla dogan çocuklar Ibrani kökenlidir ve öyle yetistirilmistir. Ortada belge olmamasina ragmen dönmelik ve Yahudilik üzerine ne kadar kitap okursaniz okuyun, 'Mustafa Kemal de bizdendir' imasi vardir. Sisli Terakki'nin yayinlarina bakin ya da Internet'e girin dünya literatüründeki Sabetaistelerle ilgili maddelere bakin, hepsinde Mustafa Kemal'in kuvvetle böyle oldugunu ima edilir. Oysa gerçekte onun Ibrani kökenli olduguna dair bir arsiv bulunamamistir. Zaten o geldigi yerlere hakkiyla gelmistir...( Ayse ARMAN ,YALCIN KÜCÜK\'LE RÖPORTAJ: HÜRRIYET :07.06.2004 )

Ipekçi ailesini anlatan Selanik\'ten Istanbul\'a Ipekçiler ve Ismail Cem adli kitap\'tan :
\" ...Büyükada\'nin en güzel yeri olan Nizam\'da otururlardi : Yalman\'lar, Dervis\'ler, Mina Urgan\'in babasi Tahsin Nahit ve Rusen Esref Ünaydin ile beraber ( S.7)Müzisyenler Lebibe Ihsan Sezen ve Neyyire Hanimlar\'dan bahsediliyor.( S.11) , Istiklal Mahkemesi yargiclarindan Kilic Ali, Altemur Kilic\'in babasi...( S.14 ) Selanik\'teki cemaatten Bektasilige ve Mevlevilige meyleden ailelerin sayisi hiç te az degildi.( S.77) , Ünlü ceza hukukçusu Od. Prof. Sulhi Dönmezer ( S.113),.. \"

ILGAZ ZORLU ILE RÖPORTAJ

\" ...Sabetaycilar, Osmanli Devleti\'nin ve Türkiye Cumhuriyeti\'nin kayitlarina göre Müslümanlar. Ben, Müslüman olmadiklarini iddia ediyorum. Sabetaycilik, 17. yüzyilda ortaya çikmis, Sabetay Sevi\'nin kurdugu bir Yahudi tarikatidir. Sabetaycilar, 17. yüzyildan 1920\'lere dek Yahudilige bagli kaldilar. 1924\'te Karakas Rüstü vakasi yasandi. Karakas Rüstü, Ankara\'da Millet Meclisine basvurdu ve Sabetayciligi resmen mahkemelere sundu. Türkiye'de Sabetaycilik diye bir sey oldugunu söyledi ve bunun arastirilmasini talep etti. Konu, o zamanin Vatan, Vakit, Son Saat gibi gazetelerinde tartisildi.

Fakat hiçbir sonuca varilamadi. Ayni tartisma 1937 yilinda yeniden gündeme geldi. Ahmet Emin Yalman ve Yunus Nadi arasinda bir tartisma geçti..
- Yunus Nadi de mi Sabetayistti sizce?
- Hayir ama saniyorum esi Berrin Nadi Sabetayci idi. Sabetaycilar üç-dört örgütte etkinlik gösterdi: Mason localari, Ittihat ve Terakki, Melami ve Bektasi tarikati ve ordu.
- Ordu mu?
- Evet.
- Bugun de orduda...
- Tabii. Bugun de orduda Sabetaycilar var ve Sabetayci generaller var. Simdi ben burada isim vermeyecegim...
- Neden?
- Cunku dava acilmasini istemiyorum. Onalti tane hakaret davasi actilar. Cunku Sabetaycilik bir hakaret gibi algilaniyor.

Halbuki bugun bir ordu komutani ve bir kuvvet komutani Sabetayci kokenlidir. Ve bundan baska pek cok Sabetayci kokenli kurmay subay var... CHP, kendisini Ittihat ve Terakki\'nin devami olarak gorup, devrimci bir kimlik edindigini soyluyor. Ben de bu devrimci kimligi Sabetaycilarin ortaya cikardigini ve Turk siyasetini sekillendiren onemli bir faktor oldugunu soyluyorum. Solcular biraz kizacak ama, isin gercegi, Turkiye\'deki sol hareketi kuranlar Sabetaycilardir. Mustafa Suphi ve Sefik Husnu Sabetaycidir. Yalcin Kucuk\'un Tekelistan adli kitabina da bakmanizi öneririm.

- Turkiye\'de solculugun temellerini Sabetaycilar atti diyorsunuz?
- Elbette. Yiidiz Sertel\'in annesi Sabiha Sertel Sabetayciydi, zaten kizi anilarinda bunu anlatiyor. Dervis ailesinden gelen onemli insanlar var ve bunlar Yildiz Sertel\'le akrabalar. Ben size su anlattiklarimi mahkemelere delil olarak sundum, o acidan bir problem yok.
- Bu soylediginiz, Ataturk\'un Sabetayci olmadigi anlamina mi geliyor?
- O konuya hic girmeyecegim cunku bu konuda elimde kesin veriler yok, arastiriyorum. . Yalniz, Ahmet Emin Yalman\'in Mustafa Kemal\'le 1927\'de yaptigi roportajda, Yalman sunu soyluyordu \"Sizin hayatinizi etkileyen iki ögretmen var. Biri benim babam, oteki de Semsi Efendi\'ydi.\" Semsi Efendi, benim buyukbabamin buyukbabasidir.

Ataturk\'un ilk ogretmeni Semsi efendi bir hahamdir ve benim ailem de 17 kusak boyunca bir haham ailesi olarak gelmektedir. Bu arada, Ahmet Emin Yalman da Sabetaycidir. Ataturk\'un Sabetayci olup olmamasi onemli degil ama su bir gercek ki Ataturk, Sabetayci kulturun icinde yer almis bir insandi.

- Eger size Rahsan Ecevit\'in Sabetayci oldugunu soylememi istiyorsaniz, tamam Rahsan Ecevit Sabetayci kokenlidir; ben size bunu soyleyeyim, siz de yazin fakat..
- Hayir, benim boyle bir beklentim yok..
- Size biri \"Sirf adamin biri bunu soyledi diye nasil yazarsin?\" diye sorabilecegi icin ben size 1924 mubadelesini anlatmak zorundayim. 1924 mubadelesinde Rahsan Ecevit\'in ailesi ve benzeri aileler Selanik\'te ve civarinda bulunan mal varliklarina karsilik Istanbul - Ankara - Izmir\'de mulk alamadiklarindan, Cumhuriyet devrinde bir komisyon kurulmus [Muhtelif Mubadele Isleri Komisyonu] ve bu komisyon tarafindan kendilerine Sebinkarahisar\'dan toprak verilmistir.

Simdi bu hanimefendi \"Ben Sebinkarahisarliyim\" diyor. Ve kendileri gidip Sebinkarahisar\'da oturmamistir. Ciller\'e gelelim: Gecenlerde DYP\'den beni aradilar, soruyorlar \"Tansu Ciller Sabetayci mi?\" Tansu Ciller\'in babasi, Mustafa Necati Ciller\'di galiba adi, 1924 mubadelesi sirasinda ya Son Saat ya da Vakit gazetesinde muhabirdi ve Karakas Rustu\'yu birebir izleyen biriydi. Cemaat tarafindan gorevlendirilmisti. Demek istedigimi, bir kisini Sabetayci olmasi, ille de bir dinî inanci surdurmesi demek degil, o kulturun icinden gelmesi demek.

Mesela, bir Sabetayci hicbir zaman Islam\'a inanamaz, bu mumkun degil.
- Bu durumda Kemal Dervis..
- Kemal Dervis\'in Sabetayci oldugunu, simdi size bir makale vereyim ve hemen.. Kemal Dervis, Ismail Cem, Rahsan Ecevit ve can Paker dortlusu.. Can Pakerle ben akrabayim. Can Paker\'in esi olan Mihriban hanim, benim annemin teyzesinin oglu olan Yasar Malta\'yla Yeni Tekstil diye bir sirkette ortak. Size sozunu ettigim bircok insanla da akrabayim zaten, yani size verdigim bilgilerin cogu aile kaynaklarindan geliyor, asparagas degil.

... Halil Bezmen 1994\'te Amerika\'ya gitti ve \"Ben Yahudi\'yim, Turkiye\'de baski goruyorum\" dedi. Halil Bezmen mesela Kurt olsaydi, Amerika\'da \"Ben Kurt\'um, baski goruyorum\" deseydi ne olurdu? Devlet Guvenlik Mahkemeleri Halil Bezmen hakkinda dava acardi ve vatandasliktan cikarilmasi icin ugrasirlardi. Hicbir DGM, Halil Bezmen\'in \"Ben Yahudi\'yim ve baski goruyorum\" lafini bir suc kabul ederek dava acmadilar.

Cunku acamazlardi.
- Neden?
- Cunku, Turkiye\'de uzun yillar ceza davalarinda bilirkisi olan Prof. Dr. Sahir Erman Sabetayciydi. Size verdigim, Sisli Terakki Lisesi\'nin Vakfi\'nin genel kurulunu gosteren belgeye dikkat edin. [Terakki Vakfi Genel Kurulu\'nu gosteren iki sayfalik bir brosurde vesikali fotograflari bulunan uyelerden soz etmeye basliyor.] Vakfin Baskan Yardimcisi Bulent Tanla su anda CHP\'de ikinci adamdir. Yan tarafta Prof. Dr. Hasan Erman\'in fotografi goruluyor; sozu gecen Sahir Erman\'in ogludur Hasan Erman ve Istanbul Universitesi\'nde ogretim uyesidir.

1972\'de Inonu\'yu deviren raporu yazan Prof. Dr. Ahmet Yucekok\'u goruyoruz sayfanin altinda; o da su anda aktif olarak siyasetin icinde. Arka sayfanin basinda, Kemal Dervis\'in yakin dostu Asaf Savas Akad var, Sabetaycidir kendisi. Ah, Can Paker de bu okulda, ne tesaduf! Asagida, TESEV\'in cok onemli bir uyesi ve Turkiye Sabetaycilarinin siyasi orgutlenmesini saglayan adamlardan biri olan Prof. Dr. Ilter Turan\'la karsilasiyoruz. Bu insanlarin cok kisa surede yukseleceklerini ve Turkiye\'de cok onemli yerlere geleceklerini, Jarusalem Report dergisine yazdim.

- Madem oyle, kac Sayetayist oldugunu soyleyin.
- Ben, 1924\'te 25 bin Sabetayci geldigini biliyorum. Bugune kadar da toplam nufusun 100 bin civarina ulastigini tahmin ediyorum.
- 1970\'lerden itibaren CHP icinde bir degisim yasandi. Ismet Inonu\'nun ekibine karsi Rahsan Ecevit bir ekip kurdu. Bu ekibin onde gelen isimleri Bulent Tanla, Ilter Turan ve Ahmet Yucekok\'tu. Rahsan hanim, o tarihte, pek cok Sabetayciyi biraraya getirdi. IMF heyetinde de Turkiye\'de de Kemal Dervis\'ten cok daha iyi iktisatcilar oldugu halde Kemal Dervis getirildi cunku Rahsan hanimin istedigi biriydi ve Sabetayciydi. 12 Eylul\'de kac tane Sabetayci tutuklandi bakalim. Ismail Cem o zaman aktif olaraksiyasetin icindeydi, tutuklanmadi.

Bulent Tanla tutuklanmadi. Haklarinda dava dahi acilmadi.
- Ordu bilerek mi tutuklamadi yani?
- Askerlerin icinde de Sabetaycilar var. Mesela gecmisteki Genelkurmay Baskanlarindan Refik Tulga Sabetayci kokenliydi. Belki de ailesi bunu yalanlar. Burada ciddi bir problem var: Bir Sabetayci, \"Ben Sabetayci degilim\" diyebilir. Mesela, Orhan Pamuk, Aksiyon dergisinde aciklama yapiyor ve \"Ben Sabetayci degilim\" diyor. Bu bey, eski Istanbul Valisi Muhittin Ustundag\'in akrabasidir. Yalcin Kücük\'ün soyledigi cok ilginc bir sey var. Diyor ki \"Turkiye\'de bir insanin bir yere gelebilmesi icin Sabetayci olmasi gerekiyor.\" Ben de buna katiliyorum.

- Orhan Pamuk\'un \"buyuk romanci\" olmasinin yaninda AB vb. Konularda beyanatlar vermesi sizce, Sabetayci olusuyla mi alakali?
- Sorarim size, mesela Can Paker kimdir? Henkel adli firmanin genel müdürüdür. Isadami degildir, maasli müdürdür. Can paker ayni zamanda TESEV\'in baskanidir. Bu beyefendi her hafta NTV\'ye cikiyor, neden sizce? Cunku NTV\'nin sahibi Sahenk ailesidir. Sahenk ailesi Nigdelidir, ama Selanik gocmeni bir ailedir. Osmanli Bankasi ve Garanti Bankasi da bu grubunudur ve demec verebilecek bircok adamlari oldugu halde neden Can Paker\'i her hafta agirliyorlar? Cünkü, Can Paker gelecegin basbakani olarak yetistirilen bir Sabetaycidir.

- Can Paker basbakan olacak oyle mi? Bu kadar basit mi sizce?
- Evet. Bakin, Turkiye bu kadar basit yonetiliyor. 200 milyar dolara yakin ic ve dis borcu olan bir ulke, eger oksurmek icin Amerika\'dan izin aliyorsa ve bugun Turkiye\'de yasayanlarin cogu bir sekilde kapagi Amerika\'ya atip colugumu cocugumu Amerika\'da okutayim diye dua ediyorsa, Turkiye\'de Ingilizce egitim veren okullardan cikan insanlar birinci sinif, geride kalanlar ikinci sinif vatandas oluyorsa, siz bunu secseniz de secmeseniz de bu olur. Ya secimle olur ya da 28 Subat sureci gibi, Cevik Bir gibi Sabetayci bir subayin yaptigi bir hareketle...

- Bir saniye siz Cevik Bir\'e Sabetayci mi..
- Evet, bunu kendisi acikladi zaten. Simdi bana oyle sorular soruyorsunuz ki sasiriyorum. Yalcin Kucuk de Cevik Bir\'in Sabetayci oldugunu ima ediyor ama acikca soylemiyor. Cunku cekiniyor. Ben bunlari soyluyorum cunku bir akademiye bagli degilim, bir cemaat tarihcisiyim.
- Söylediklerinize gore, Turkiye\'de Sabetayci bir siyasi ekip ve onlarin bir siyasi projesi var. Anladigim kadariyla da Turkiye\'nin ekonomik bunalimindan istifade etmeye dayali bir proje bu ve pek de hayirhah degil... Simdi neden bu durum aciga vurulmuyor?

- Cünkü Sabetayci kokenli politikacilar cok buyuk miktarda para dagitiyorlar. Mesela, cok merak ediyorum TESEV adli vakif ABD hukumetinden ya da ABD\'deki sivil toplum orgutlerinden ne kadar para aliyor ve bu paralarla kimlere is yaptiriyor? TESEV\'in destekledigi bazi gazeteciler var. Bunlardan biri kim biliyor musunuz? Can Paker\'in kizkardesi olan Canan Barlas\'in kocasi Mehmet Barlas.
- Mehmet Barlas su anda Yeni Safak\'ta yaziyor ve gazete icinde muteber bir konumda. Esi Sabetayist oldugu icin Sabetayist kulturle yakindan iliskili oldugunu soyluyorsunuz yani Mehmet Barlas\'in?

- Evet, bunu soyluyorum.
- Mehmet Barlas\'la Yeni Safak arasindaki..
- Bunu bana sormayin, Mehmet Barlas\'a 10 bin dolar maas veren Yeni Safak\'in idarecilerine sorun.
- Sizin yorumunuzu soruyorum. Yani Islamcilarla..
- Bakin, Türkiye\'de birinci sinif vatandaslar ve ikinci sinif vatandaslar var. Diger ayrimlar bunun gerisindedir. Amerikalilar, her ulkede kendilerine destek olacak adamlari bulurlar, secerler. Bu insanlarla birtakim maddi iliskiler kurarlar, ABD\'de yasama imkani ve benzeri avantajlar saglarlar. Sadece Turkiye\'de degil, her yerde boyledir. Turk halki, kendisinin bagimsiz oldugu gibi yanlis bir inanci tasiyor.

Halbuki bagimsizlik maddiyatla olur. Libya Lideri Muammer Kaddafi \"28 Subat surecinde Sabetaycilarin parmagi var\" dediginde bu adamlar Libya\'yla iliskileri kesmeye kalktilar. Ayni askerler, Cevik Bir Amerika\'da Yahudi oldugunu soyledigi zaman neden bir sey yapmadilar? ... Bosna olayi benim cok ilgimi cekmisti. Avrupa\'nin ortasinda bir soykirim yapildi. Ve buna Ingilizler karsi cikti. Teatcher, \"Bu bir soykirim\" dedi ama Avrupalilar hicbir sey yapmadi. Bugun Sirbistan\'in AB\'ye girmesi tartisiliyor.
-Turkiye\'deki Sabetayistleri muthis bir guc odagi olarak sunuyorsunuz. Bu insanlarin karsisinda yer alan bir baska guclu unsur yok mu?

- Var, mesela Cerkezler var.
- Nasil yani?
- Devlet yonetiminde gorev alan Cerkez kokenli insanlar var. Ideolojik bir ayrim yapmak gerekirse... Sabetaycilarin karsisinda onlar kadar kuvvetli hicbir kesim yok...Yeni Safak\'ta uc kisi var, bunlara dikkat edin. Bunlardan biri Cengiz Candar\'dir, Sabetaycidir ve bunu Salom gazetesine verdigi beyanatta belirtmistir. Ikincisi, Mehmet Barlas. Ucuncusu de annesi Sabetayci kokenli olan Nazli Ilicak\'tir. Butun bunlari anlatmanin durumu degistirmeyecegini de belirtmek gerek. Kimsenin umursadigi da yok zaten. Bana oyle acayip mektuplar geliyor ki.Size bir çirpida dört tane Sabetayci disisleri bakani sayabilirim: Tansu Ciller, Ismail Cem, Emre Gonensay, Coskun Kirca. Kurtler de dahil hicbir etnik grubun dort disisleri bakani yok.

Cunku boyle bir organizasyon yok... Sükrü Sina Gürel Sabetaycidir, istedigi kadar degilim desin.Rahsan hanim, Golda Meir\'e benzer...

Sabetaycilari bilmeden, güçlerini ve tesirlerini hesaba katmadan, Türkiye\'nin siyasi yapisini, resmi ideolojisini anlamak, zihinlere takilan sirlarin içyüzünü fehm etmek mümkün degildir. Bu konuya, ciddi ve ilmi arastirmalar seviyesinde yaklasmadan, yakin tarihimizi çözmek mümkün olamaz...Kitapta 'Yahudi\' ya da 'Sabetayci\' olduklari iddia edilen isimler sunlar:

Tanzimat Basvekillerinden Ahmet Vefik Pasa\'nin dedesi, Kibrisli Kamil Pasa, Halide Edip Adivar\'in babasi Mehmed Edip Bey, Ziya Gökalp\'le birlikte Türkçülük yapan Alp Er (Asil adi Mohiz Kohen), Maliye naziri Cavit bey, Ahmet Emin Yalman, Abdi Ipekçi, DP dönemi bakanlarindan Emin Kalafat, Halil Bezmen, Akin Birdal\'a suikast düzenleyen Tufan Güraltay... ( Mehmet Sevket Eygi \'Yahudi Türkler Yahut Sabetaycilar\' ZVI-Geyik Yayinlari )


PROF. YALCIN KÜCÜK\'TEN
Onomastique ( isim-bilim )

\"...Ne yazik ki ülkemizde \"isim-bilim\" olarak türkçelestirdigimiz onomastique disiplini el degmemis durumdadir; halbuki büyüleyici oldugunu söyleyebiliyorum. Her halde yahudi onomastique\'i en zor olanidir; çünkü Babylon sürgününden sonra Ibrani\'yi unuttular, Ibrani isimleri Arami telaffuz etmeye basladilar, daha sonra da, MÖ. 3. Yüzyildan itibaren elenizasyon ile birlikte isimlere Yunani ekler koydular, Ezra\'nin Esdras olmasi ve bize \'Esra\' olarak gelmesi örnektir, çogu zaman isimleri bizim gecekondu evleri türünden eklemli durumdadir.

Diasporada ise birisi Ibrani ve digeri yasadiklari yere uygun iki isim almayi adet edindiler; bu nedenle bütün sabatayistler de iki isimlidir. Ancak bazen diasporada, ibrani ismi, çevirerek bulma yoluna da gittiklerini de görüyoruz; \"Hayyim\", Ibrani\'de \"hayat\" anlamindadir ve Italya\'da Hayyim yerine \"Vital\" kullanildigini görüyoruz ve buradan \"Vitali\"

ismine ulasiyoruz, \"hayatim\" anlamindadir ve Hakko\'nun adidir. \"Eliezer\" çok kullanilan bir Ibrani adidir; fakat, Arap ikliminde bunun tam karsiligi \"Mansur\" olmaktadir ve ayni anlama geliyor ve artik yahudi dünyasinda ayni ölçüde tasiniyor, böylece Cem Mansur\'un soyadina gelmis oluyoruz... Ibrani isimler sözlügüne baktigimizda ise aradigimizi bulmakta gecikmiyoruz, has Ibrani \"Susan\" ismi var ve bu \"Suzanne\" olarakta yaziliyor ki, tam söylenisi suzan\'dir. \"Suzan\" Ibrani\'de \"zambak\" anla**na geliyor, bu sanatçimiza pek uygun düsüyordu...

Bu sahne sanatçimiz hakkinda böyle bir iddiada bulunmuyorum, sadece sabatayistlerin ve hatta yahudilerimizin isim koyma yollarina isaret ediyorum. Israil\'de Adin/Edin adi çok modadir ve bunu Türkiye\'de Edin biçimiyle ve yaygin bir soyadi olarak görüyoruz. Israil\'de isimler transseksüel olmakla birlikte kizlar için \"Defne\" adinin çok tasindigini biliyoruz; Türkiye\'de de yayilmaktadir. Bizde sabatayistler \"Nilifer\" adina da düskünler, \"Nili\" olarak kisaliyor ve böyle söyleniyor; bu ad da Israil\' de çok seviliyor.

\"Eren\" kuskusuz, bizde Türk mistiginde önemli bir yere sahiptir; Eran/Eren olarak simdi Yahudi dünyasinda da çok tutuluyor. Ve ülkemizde de ithal edildigini saptiyoruz. Diger yandan Ittihat ve Terakki\'nin önemli bir isim olan E. Caraso, soyadini \"Karasu\" yapmisti, oglunun adi Bilge Karasu idi, ve yahudi olarak taninmayacak ancak \"Bilge\" ayni zamanda Tevrat\'ta geçen ve \"sevinç\" anlaminda bir isimdir. Ü
\"Cem\", Cem Boyner, Cem Ipekçi, Cem Özer örnekleriyle bildigimiz bir isimdir;

\"Mansur\" soyadi, dünya yahudiliginde çok saygindir ve Cem\'in babasi Ali Mansur Orhan Pamuk\'u yazdim, Tel-Aviv ve Londra\'da çok begeniliyor ve Türkiye\'de begenen tek bir insan çikmiyor, bunu, degerler sistemimize bir suikast saymak zorundayiz. Adini, Abdi Ipekçi\'nin Milliyet\'inden aldigi bir ödülle duyurdu, bunun perde arkasi çok dedikoduludur; Mehmet Eroglu kazanmisti, sonradan ortak yaptilar, bellegim beni yaniltmiyorsa, jüride A. Ilhan vardi, biliyordur.

Yasar Kemal, Yüce Gök ömrünü uzun etsin, tek romanli yazardir; tüm yazdiklarinin içinde roman sayilabilecegimiz sadece Ince Memet var. Karisi Tilda\'nin çevresi ve Paris\'te Abidin Dino\'nun yahudilerin çok etkili oldugu Fransiz Komünist Partisi\'yle kurdugu iliskiler sayesinde parlamistir; hâlâ \"Nobel Adayi\" rantinin üzerinde oturmaktadir. Demek, Türkiye\'nin bütün degerleri ülke disinda yaratiliyor ve yahudi eli degmedikçe, deger deger olamiyor; buna isyan etmek durumundayiz.

M.Gazi Yasargil kimdir? Ne yapti da bir çirpida fahri doktora veriyoruz? Cankaya\'da \"üstün hizmet madalyasi\" takiyoruz, bizde hiç benlik bilinci yok mu? Belki Isviçre\'de ameliyata gidebilecek üç-dört zenginin disinda Prof. Yasargil, hangimize hangi hizmeti yapti? Bu sorulardan sonra herkesi birlikte utanma seansina çagiriyorum. \"Ey Türk Halki, kimleri yükselterek seni alçaltiyorlar\". Bunu haykirmak zorunludur.

Peki cerrah Yasargil çok yüce de, cerrah Göksel\'in ne eksikligi var; Prof. Hüsnü Göksel; cenazesi Missuri ile getirilen Washington Sefiri Baydur\'un damadi, taninmis lobyist Ahmet Ertegün\'ün enistesidir, New York\'ta doktorluk yapmistir, istese kalabilirdi, eksikligi ülkesine dönmesi mi, demek, biz, Türkiye\'de deger olmaz demek istiyoruz...

Prof. Yasargil\'in \"Dianne ile evlenmeyi tercih ettigini\" magazin basinindan ögrenmis bulunuyoruz. Modele uygundur ve kizinin adi \"Leyla\" imis; burada da tam isabet ediyoruz, ayrica oglunun adi da da \"Can\" olarak magazine geçiyor; bu isim, Fransizca \"Jean\" ve Ingilizce \"John\" isimlerinin Türkçe simetrigi sayiliyor ve Ibrani\'de Yohanan oldugunu biliyoruz. Demek isim-bilim de bir bilimdir, bu sonuca ulasiyoruz.

Gazi Erçel Yasar Bank\'i batirmakla suçlanmaktadir. Batik banka Izmirlidir ve onomastique açidan \"yasar\" sözcügü üzerinde yeterli ölçüde durmus buluyorum. Izmir de sabatayizmin vatanidir, burada da sabatayistler, bir belediye baskani, Osman Kibar, milletvekili Osman Kapani, bir gazete, Yeni Asir çikardilar ve ben yillardir, ilk kursunun Hasan Tahsin tarafindan atilmadigini yazip duruyorum. Hasan Tahsin de, asil adi \"Osman Nevres\' olan bir sabatayistti.

Özdem Sanberk ; \"berk\" veya \"berg\", \"Bergman ve Rosenberg\" örneklerdir, Ibrani\'de \"dag\" anlamina geliyor ve çok tasiniyor. Bu arada kaydetmemde yarar olabilir; Madam Ciller\'in oglunun da adidir ve yayina hazirlanmis.Sefir Sanberk, Avrupa Birligi genel sekreterligini reddederek bu vakfin basina geçti...

ISIM BIR IPUCU,TEK BASINA SONUCA GÖTÜRMEZ : Sabatayist arastirmalarimda isim-bilim benim için sadece bir ipucudur; tek basina hiç bir sonuca gitmeyecegini tekrarliyorum. Sabataycilar arasindaki endogami kurali ve özellikle müslümanlarla evlenmeme yasasi, çok daha önemlidir...
Sabetayci Yapilanma

ÜNIVERSITE:

Ülkemizin hemen bütün önemli üniversitelerinin rektörleri yahudi asillidir. Bu da basörtüsünün neden siyasal islamin simgesi oldugu aldatmacasiyla çarpitildigini, rektörlerin neden yeni hükümete böylesine sasirtici bir çikista bulunduklarini açikliyor zannederim. YÖK baskani Kemal Gürüz, Istanbul üniv. rektörü Kemal Alemdaroglu ve medyatik yardimcisi Nur Serter, Koç üniv. rektörü Seha Tiniç, Galatasaray üniv. rektörü Erdogan Teziç, Bilgi üniv rektörü Lale Duruiz ve eski rektör Ilter Turan, Bogaziçi üniv. rektörü Sabih Tansal ve eski rektör Üstün Ergüder, Isik üniv. rektörü B. S. Yarman, Marmara üniv. rektörü Tunç Erem sabetayci (yahudi asilli)dir.

Medyada çok görülen ve kanaat önderi olarak sunulan Asaf Savas Akat ve esi Nilüfer Göle, Eser Karakas, Ahmet Insel, Taner Berksoy, Kenan Mortan gibi hocalar ve medyada ismi çok geçen hukuk profesörlerinin çogunlugu sabetaycidir. Nasil Sisli Terakki ve Feyziye Isik Mektepleri cemaatin ortaögrenim okullariysa Isik ve Bilgi üniversiteleri de yüksekögrenim kurumlaridir.

ORDU:

28 Subat\'in mimari olan ve laiklik ve Atatürkçülük konusunu sasirtici üsluplarda dile getiren Cevik Bir, Dogu Aktulga, Dogu Silahçioglu (Sultanbeyli ilçesine dindar çogunluga nispet olsun diye izinsiz Atatürk heykeli diktiren pasa) ve Yalçin Isimer (GATA\'nin açilisinda \'belleyecegiz\' konusmasini yapan pasa) yahudi asillidir. Yalçin Pasa ayni zamanda masondur.Ordu, cemaatin disisleri kadar olmasa da oldukça güçlü oldugu bir kurumdur, çesitli dönemlerde genelkurmay baskanina kadar her düzeyde pasalarimiz oldu.

Halen de Kara Kuvvetleri Komutani Aytaç Yalman cemaatimiz mensubu her seviyede bir çok general ve kurmay subaylarimiz bulunuyor. Terfilerde ve atamalarda cemaat mensuplari gözetilir, harp okullari ve sinif okullarina mutlaka yeterli sayida ögretmen gönderilmesine dikkat gösterilir. ASAL\'da her zaman birileri bulundurulur; eger ayni yüksek gelir düzeyine sahip aileler arasinda bir arastirma yapilsa sabetayci olanlarin müslüman Türklere göre çok daha rahat yerlerde askerlik yaptiklari görülecektir.

Bir diger nokta askeri alimlardir: ordunun alim yaptigi ekipman ve silah tüccarlari/aracilarin önemli bir bölümü sabetayci yada sabetayci baglasigidir. Ordu içindeki sabetayci yapilanmanin gücüne örnek olarak Oyak sirketi olan Renault MAIS\'in son üç genel müdürü Ates Ünal Erzen, Onur Baytok ve Ibrahim Aybar\'in ve Aselsan\'in genel müdürü Necip Kemal Berkman\'in sabetayci oldugu örnegini verebilirim. Oyak grubu sabetaycilarin yogunlukta oldugu ve terfilerin çogunlukla cemaat içinden gerçeklestigi bir gruptur.

SIYASET:

Tansu Ciller ve esi Özer Uçuran, Rahsan Ecevit (her iktidar döneminde ve özellikle 1974\'te cemaatin devlet içinde güçlenmesini saglamis çok önemli bir isimdir), Erdal Inönü\'nün esi Sevinç Inönü (Sohtorik\'lerden), DTP\'nin basina geçirilen Mehmet Ali Bayar, Ismail Cem (dedelerinden biri hahamdir), Kemal Dervis, Sükrü Sina Gürel, Bülent Tanla, Sefa Sirmen, Hüsamettin Özkan\'in dünürü Erdogan Alkin, Cem Uzan\'in esi Alara Koçibey, Altan Öymen, eskilerden Haluk Bayülgen, Barlas Küntay, Hayrettin Erkmen, Ahmet Isvan yahudi asillidir.

Ayrica komünizmin Türkiye\'deki ilk öncüsü Mustafa Suphi, 80 öncesi komünist liderlerden Mehmet Ali Aybar ve Behice Boran, günümüzden Ercan Karakas da sabetaycidir.Cemaatte \'kendinden menkul bir mesih bozuntusu\' olarak görülen Ilgaz Zorlu bu çekismede Kapancilar adina çalismaktadir (Zorlu\'nun tüm ifsaatlarina ragmen hala öldürülmemis olmasinin bir sebebi bu, digeri de ölümünün kamuoyunun ilgisini tamamen sabetaycilik konusu üzerine yogunlastiracak olmasi tehlikesidir). Cem Boyner\'in YDH\'si ve Ismail Cem\'in YTP\'si basarisizliga ugramis birer sabetayci insiyatiftir.

DISISLERI:

Disisleri cemaatin is dünyasiyla birlikte en güçlü oldugu alandir. Disisleri bakanlarimizin ve diplomatlarimizin önemli bir kismi yahudi asillidir. Ismail Cem, Sükrü Sina Gürel, Ilter Türkmen, Emre Gönensay, Coskun Kirca, Onur Öymen, Kaya Toperi, Zeki Kuneralp, Özden Sanberk, Yalim Eralp, Filiz Dinçmen yahudi asillidir. Bu diplomatlar emekliliklerinden sonra medya tarafindan uzman ve kanaat önderi olarak sunulmaktadir.

DIGER BÜROKRASI:

Yargitay Cumhuriyet Bassavcisi Sabih Kanadoglu, Merkez Bankasi eski baskani Gazi Erçel, simdiki Hazine Müstesari Faik Öztrak, Cumhurbaskanligi sekreteri Tacan Ildem yahudi asilli bürokratlardir. MIT müstesari olmanin sarti sabetayci yada mason olmaktir. Kendisi de mason olan Senkal Atasagun\'un (babasi bir generaldi) selefleri olan Ziya Selisik, Fuat Dogu ve Sönmez Köksal vs. masondurlar. Hiram Abas da masondur. 12 Eylül yönetimi tarafindan kendisine MDP\'nin kurduruldugu orgeneral Turgut Sunalp 80 öncesinin kontrgerila örgütü Ergenekon\'un basidir ve aileden masondur.

SIVIL TOPLUM ÖRGÜTLERI:

CYDD ve CEV tamamen sabetayci insiyatifle kurulmus sivil toplum örgütleridir. ADD (Atatürkçü Düsünce Dernegi) Atatürk\'ün bir araç olarak kullanilmasi amaciyla cemaat tarafindan kurulmustur. Üç onur kurucusundan biri Kapancilar kolundan Münci Kapani\'dir ki diger iki onur kurucusundan da en az birinin cemaatten oldugunu saniyorum, ayrica dernegin 1. numarali kurucusu kayitlarda Hifzi Veldet Velidedeoglu olarak geçer ki kendisi sabetaycidir. Gazeteciler Cemiyetinin son iki baskani Nezih Demirkent ve Nail Güreli yahudi asillidir. TÜSIAD da yari yahudi-insiyatifli bir kurumdur. YASED baskani Faruk Yöneyman da sabetaycidir.

Cemaatin en güçlü ve kamuoyunu yönlendirmede en çok umut baglanan sivil toplum örgütü TESEV\'dir ki 16 yönetim kurulu üyesinden benim tanidigim su isimler yahudi asillidir: Özden Sanberk, Yilmaz Argüden, Can Paker, Üstün Ergüder, Ilter Turan, Ilter Türkmen, Ersin Kalaycioglu. Ayrica yahudi olan Ishak Alaton da (Ishak bey\'in digerlerinin aksine nüfus kagidinda da musevi yazar, yani sabetayci degildir) bu vakfin yönetim kurulu üyelerinden biridir. Bu tür sivil toplum örgütleri kurulurken, yönetime adam seçerken ne olur ne olmaz diyerek kadronun tamamen sabetayci olmamasina özen gösterilir.

Diger üyeler mason localarinin sabetayci olmayan üyelerinden, aparat diyebilecegimiz baglasiklardan ve sempatik isimlerden seçilir. Ahmet Salih Ilkorur gibi Hür ve Kabul Edilmis Masonlar Büyük Locasi\'nin merhum büyük üstadi Sahir Talat Akev de sabetayciydi (yerine geçen Demir Savasçin kendisi gibi sabetayci olan Can Atakli\'nin kayinbiraderidir). Mimar Sinan Locasi\'nin eski üstadi muhteremi Resat Atabek, yine üstadi azamlardan Cumhur Ferman da sabetaycilardandir. Masonluk bugün cemaatin organize olmasinda çok önemli bir islev görürken sivil toplum örgütlerimiz de medyayla birlikte kamuoyunun istenildigi yönde olusturulmasina hizmet etmektedir.

BASIN:

Cumhuriyetin kurulusundan beri Türkiye\'de basin sabetayci güdümlü olmustur. Ahmet Emin Yalman, Sedat Simavi, Haldun Simavi, Abdi Ipekçi, Zekeriya Sertel yahudi asillidir. Sabah ve ATV\'nin sahibi Dinç Bilgin yahudi asillidir. Bu grubun hemen bütün önemli isimleri yahudi asillidir; Güngör Mengi, Ruhat Mengi, merhum Gülçin Telci, Murat Birsel, Okay Gönensin, Levent Tüzemen, Ilker Sarier, Sedat Sertoglu, Ercan Arikli vs. NTV\'nin sahibi Ferit Sahenk (Dogus grubu) yahudi asillidir (NTV bugün cemaatin Can Paker ve TESEV güdümlü programlarla kamuoyunu yönlendirdigi en önemli TV\'dur). Dünya gazetesinin kurucusu Nezih Demirkent ve genel yayin yönetmeni Osman Arolat sabetaycidir.

Milliyet, Hürriyet, Radikal, Posta, Kanal D ve CNNTürk\'ün sahibi Dogan grubu ve Aksam, Show TV ve Cumhuriyet\'in % 40 hisse sahibi Cukurova gruplari da Isdünyasi bölümünde anlattigim gibi cemaat baglasigidir. Vatan gazetesi eski Sabah çalisanlari tarafindan çikarilmaktadir, sabetaycidirlar. Medyamizin önemli simalari olan Nuri Colakoglu, Güneri Civaoglu, Mehmet Ali Birand, Can Atakli, Ali Sirmen, Gülgün Feyman, Umur Talu, Aziz Üstel, Nazli Ilicak, Cengiz Candar, Ilnur Cevik yahudi asillidir.

Mehmet Barlas da esi Canan Barlas (Can Paker\'in kardesi) dolayisiyla cemaatle akraba ve kraldan fazla kralcidir. Murat Belge sabetayci Yakup Kadri Karaosmanoglu\'nun yegenidir. Iletisim yayinlarini kurarken arkasindaki finansör sabetayci Osman Kavala\'ydi. Hep basindaki sabetayci yazarlardan bahsedilir ama Zeynep Gögüs ve Mehmet Altan gibi esleri sabetayci olan yazarlar unutuluyor. Gazeteler ve televizyonlarda toplumu yönlendirmek için kanaat önderi olarak sunulan kimseler arasinda sabetaycilar agirliktadir ve is dünyasinin genelinde oldugu gibi sabetayci birilerini çalistirmak bir medya kurumunun basarisi için olmazsa olmaz bir parametredir.

IS DÜNYASI:

Koç Grubu ve Cukurova Gubunun üzerinde hem büyüklükleri hem de yapilarinin ilginçligi sebebiyle özellikle duracagim. Akkök grubunun sahibi Dinçkök\'ler, Sahenk\'ler (Dogus grubunun sahibi olan bu ailenin Ayhan Sahenk vakfi\'nin logosu Davud yildizinin stilize edilmis halidir), Eczacibasi\'lar, Koçman\'lar, Cem Boyner, Tekfen\'in sahiplerinden Feyyaz Berker, Feyyaz Tokar, Bezmen\'ler, Edin\'ler, Özgörkey\'ler, Atabek\'ler, Dedeman\'lar, Merzeci\'ler, Kurttepeli\'ler, Sahap Kocatopçu, Ömer Cavusoglu, Ahmet Kozanoglu, Ali Üstay, Arman Kirimli, Alp Yalman, Faruk Süren, Nur Akgerman, Mehmet Üstünkaya, YKM\'nin sahibi Tan ailesi, Feyyaz Tokar, Ibrahim Betil, Akin Öngör, Kahraman Sadikoglu, Henkel\'in yönetim kurulu baskani Can Paker, Siemens\'in yönetim kurulu baskani Zafer Incecik, STFA\'nin kurucularinin manevi oglu Eser Tümen (CNNTürk\'te çalisan kizi Esra Tümen Raif Dinçkök\'le evlenmek üzere) ve torunlari Taskent\'ler yahudi asillidir.

Isdünyasinin önemli aileleri içinde güçlenmek, baglasik olusturmak ve güvenlik sübabi kabilinden çocuklarini sabetayci ailelerin çocuklariyla evlendirmek, sabetayci ve mason profesyoneller çalistirmak (uluslararasi sirketlerde dahi masonluk ve sabetaycilik yükselmede etkilidir) çok önemlidir; Koç\'u büyüten isadamligindan çok yahudiler ve sabetaycilarla baglasik kurmus olmasidir. Cemaat mensuplari her kurumda oldugu gibi isdünyasinda da birbirlerini tutar, birbirlerine is verir, birbirlerinden alisveris eder

(otomobil bayisinden insan kaynaklari danismanina kadar), cemaat arasindan çikan yetenekli gençlere çesitli imkanlar sunar, mutlaka bir yerlere getirir, örnegin Can Paker\'i Henkel\'in basina geçiren Alber Bilen\'dir, Ugur Bayar\'in Özellestirme Idaresinin basina geçirilmesi, Ismail Cem\'in 80 öncesi TRT genel müdürlügüne atanmasi bu türden nepotizm, kayirma ve kadrolasmalarin siyasetteki izdüsümlerine örnektir. Talat Halman\'in Erendiz Atasü\'yü itelemesi dahi bu tür bir pazarlama örnegidir.

Bir ilginç not:

bugün Türkiye\'nin neredeyse bütün büyük müteaahhit sirketlerinin sahipleri yahudi asillidir yada akrabaliklari vardir. Sadece bir kaç örnek: Alarko\'nun sahiplerinin yahudi oldugunu herkes biliyor. Tekfen (Feyyaz Berker), Enka (Sarik bey yahudi asilli degil bildigim kadariyla ama Sisli Terakki mezunudur ve kizi Zeynep Keyman bir sabetayciyla evlidir), STFA (Eser Tümen ve torun Taskent\'ler sabetaycidir ki bunlardan Nur Taskent yakin zamana kadar sabetayci Dedeman\'lardan Özlem Önal\'la evliydi).

Gazetelerde çikan ve Hazine yada BDDK tarafindan dogrulanan Isviçre bankalarinda Türklere ait 65 milyar dolar oldugu haberini size biraz açayim: isin içinde oldugum için biliyorum ki bu paralarin büyük kismi cemaatimiz mensuplarinindir. Bu topraklarda yapilan ticaretle ele geçen paranin çesitli yollarla bu topragin disina kaçirmanin güdüsü de güven yada ekonomik istikrarsizliga tepkiden öte \'Türkiye\'li degil Türkiye\'de yasayan bir sabetayist\' hissetmekten ileri geliyor. Ekonomi istedigi kadar iyiye gitsin, o servet buraya gelmez.

KOC Grubu:

Vehbi Koç müslüman Türk\'tür. Peki acaba sirketlerinin üst düzey yöneticilerinin çogunluk yahudi asilli olmasinin (örnegin simdiki Koç Holding\'in CEO\'su Bülent Özaydinli -orgeral Irfan Özaydinli\'nin ogludur-, Mehmet Ali Berkman, Tugrul Kutadgobilik, Arçelik\'in genel müdürü Nedim Esgin, Hasan Bengü , Mehmet Ali Neyzi, Mehmet Barmanbek yahudi asillidir, Tofas\'in eski CEO\'su Jan Nahum ise Ishak Alaton gibi \'resmen\' yahudidir. Sabetayci Orhan Pamuk\'un babasi Gündüz Pamuk da Koç\'ta çalismis ve Aygaz\'in genel müdürlügünü yapmistir) tek sebebi yukarida anlattigim baglasik mantigi midir? Simdi Koç ailesinin yapisina bakalim.

Bu örnegi sabetayci ailelerin akrabalik iliskilerine güzel bir örnek olmasindan dolayi biraz genis tutacagim. Bir baska güzel örnek için Ismail Cem\'in iliskilerini anlatan kitabi okuyabilirsiniz. Vehbi Koç\'un esi Sadberk hanim, Vehbi bey\'in teyzesinin kizdir. Sadberk hanim\'in baba tarafindan kuzeni Hürriyet\'i kuran Sedat Simavi\'dir. Sedat Simavi, Hürriyet\'i kurarken bütün sermayeyi Koç\'un ortagi Eli Burla saglamistir (Aydin\'in Dogan\'in Milliyet\'i Ercüment Karacan\'dan almasina aracilik eden de yine Koç olmustur).

Sadberk hanim, Sadullah-Nadire Aktar çiftinin ikinci çocugudur. Birinci çocuklari Adile Hanim, Akfil\'in kurucusu Ihsan Mermerci\'yle evlenmistir. Ogul Rahmi Koç Cigdem Meserretçioglu\'yla evlenmis, bu evlilikten Mustafa, Ömer ve Ali Koç dogmustur. Cigdem Meserretçioglu yine Izmir\'in eski çok zengin ailelerinden sanayici ve armatör Avni Meserretçioglu ile esi Suat hanim\'in kizidir. Cigdem hanim, Rahmi Koç\'tan sonra Erol Simavi\'nin oglu Günaydin\'in sahibi Haldun Simavi\'yle evlendi.

Mustafa Koç, Izmir\'in ünlü zenginlerinden Izmir Yün Mensucat\'in sahibi olan Giraud\'larin kizi Caroline ile evlidir. Suat hanim ünlü armatör Kemal Sadikoglu\'nun kizkardesidir. Armatör Sadikogullari\'nin kizlarindan Varlik hanim, Alp Yalman\'la, Berna hanim Bilderbergli Feyyaz Tokar\'la, Rabia hanim Capamarka\'nin sahibi Vecdi Capa\'yla, Esin hanim ise Milliyet Gazetesi yazarlarindan Yilmaz Cetiner\'le evlenmistir. Meserretçioglu çiftinin Cigdem Hanim\'in disindaki diger iki çocugundan biri olan Güldem hanim da, Ipragaz\'in sahibi Yücel Kurttepeli\'yle evlidir (Koc.net sirketi Ali Koç\'un Emre Kurttepeli\'nin kurdugu Forsnet\'i satinalmasiyla kurulmustur, Kurttepeli daha sonra Mynet\'i kurdu).

Dolayisiyla Koç ailesinin bugünkü üçüncü neslinde hem anne hem baba tarafindan yahudi kani vardir. Bir yanlis anlamaya sebep olmamak için Rahmi beyin cuma namazlarina giden bir müslüman oldugunu söylemeliyim; bunun takiyye olmadigini düsünüyorum. Ogullari da yahudi inancinda olmayabilirler ancak kanbagindan ve aile geleneginden dolayi sabetayci etkisi ve baglasikligi hayatlarinda her zaman önemli bir parametredir. Koç tarafindan büyütülen Aydin Dogan da bu baglasik mantigini uygulayarak büyümüstür, en önemli tepe yöneticisi Imre Barmanbek de sabetaycidir.

CUKUROVA Grubu:

Karamehmet ailesi müslüman Türk\'tür. Ancak eger benim bildigim Eliyesil\'lerle ayni aile ise esinin gelmekte oldugu aile yahudi asillidir. Agabey Samsa Karamehmet\'in kizi Show TV\'nin genel müdürü Zeynep Karamehmet de bir sabetayci olan Firat Gönenç\'le evlidir. Cukurova Holding\'in yönetim kurulunun aile disindaki üyeleri üç kisi haricinde sürekli degisir: Osman Berkmen, Sezer Birgili ve Sadi Gücüm. Bu üç kisi de sabetaycidir.. Grubun çok sayidaki sabetayci profesyonelleri arasinda Nejat Yalim, Bülent Ergin ve Melih Araz\'i da saymaliyim. Cukurova\'nin Turkcell\'deki ortaklari Murat Vargi ve Kavala ailesi de sabetaycidir.

Turkcell\'in eski genel müdürü Cüneyt Türktan, finans müdürü Tokay\'lardan Ekrem Tokay ve Digiturk genel müdürü Ertan Özerdem de sabetaycidir. Cukurova\'nin borçlarina karsilik (Isviçre\'deki paralari borcunu ödemeye yeter de artar bile) devlete degerinin 25 katina kakalamaya çalistigi A-tel\'deki ortagi ise (Sabah\'in sahibi ve ortagi Cukurova gibi banka hortumcusu) sabetayci Bilgin ailesidir. Cukurova grubunda da Koç grubu gibi sabetayci etki çok güçlüdür. Bu grup 80 öncesinde altin kaçakçiligi, sonrasinda da yedek parça kaçakçiligi, lisanssiz Caterpillar parçasi üretimi

(Mehmet Emin Karamehmet bu nedenlerle iki kez yurtdisina kaçmak zorunda kaldi), banka hortumlamak, yurtdisina para kaçirmak, Isviçre\'deki sirketleri araciligiyla vergi vermemek (KDV\'den bahsetmiyorum) -ki isdünyamiza bu Isviçre manevralarini sevdiren o oldu-gibi hukuksuz eylemleriyle isdünyamizin yolsuzluktaki öncüsüdür. Karamehmet son 15 yildir devletle islerini Günes Taner araciligiyla yürütürdü. Turkcell\'in degerinin bu kadar artmasina sebep olan GSM ihalesinin iki yil geciktirilmesinin altinda Taner\'in imzasi vardir. Bilin bakalim Günes Taner\'in kimligi nedir? Bildiniz; sabetaycidir.

CEMIYET HAYATI:

Istanbul sosyetesinin motoru ve trend belirleyicisi sabetayci zenginlerdir: trendy yerler (Ayse Kapanci ve Ayla Sevand\'in açtigi yerlerin her zaman tutulmasi), alisveris mekanlari (Akmerkez\'in bu kadar popüler olmasi), antikacilik (Rafi Portakal ve Tuncay Artam\'in elindedir), emlak gelistirme (Alkent, Edin\'lerin Kemer Country\'si) vs.. Cemaat, tutmasini istedigi isletme için mutlaka gerekli sirkülasyonu saglar ve çekim merkezi yapar. Cem Boyner\'in banka sahibi olmamasina ragmen Advantage Card\'i tutundurmayi basarmasinin sebebi budur.Bugün Alem dergisi\'nin herhangi bir sayisini elinize alirsaniz içindeki isimlerden belki yarisinin sabetayci oldugunu görürsünüz.

Bu dergiyi çikaran sabetay baglasigi Cukurova grubunun Show TV\'de Ipek Tenolcay ve Cemil Ipekçi gibi sabetayci ünlülere yaptirdigi programlara yer vermesi, toplum ahlakina zarar veren Televole\'yi yayinlamasi, 900\'lü hatlari reklam etmesi (toplum ahlakini bozan 900\'lü hatlari Türkiye\'ye getiren sabetayci Oguz Özerden\'dir ki Sabah\'in sahibi Bilgin grubunun himayesinde olup bu isten kazandigi paralarla cemaatin Bilgi üniversitesini kurmustur),Saniyorum derin devlet yada derin irade denen seyin ne oldugunu, bazi kimselerin laiklik anlayisinin neden rasyonelin ötesine geçtigini, basörtüsü sorununun gerçek nedenini,

Cevik Bir\'in 28 Subat çikisini ve sonrasinda neden Sabah gazetesince cumhurbaskani adayi olarak lanse edildigini, genelkurmaydaki Hasan Tahsin Harekat Odasina neden bu adin kondugunu (Hasan Tahsin -Osman Nevres- bir sabetayciydi ve düsmana ilk kursunu onun attigi sabetayci basin tarafindan uydurulmustur ancak bunun gerçekdisiligi sonradan kanitlanmistir),eski disisleri bakani Coskun Kirca\'nin açik islam karsitligi ve din egitimi hakkindaki çirkin söylemininin altinda yatanlari, Can Paker\'in neden protestan bir islam talep ettigini, Mina Urgan\'in kitabinda neden

Necip Fazil ve Yahya Kemal\'den asagilamayla sözettigini, özünde bir sabetayci hareket olan Yeni Türkiye Partisi\'nin kurulus asamasinda Asaf Savas Akad ve Bülent Eczacibasi gibi insanlarin medyatik desteklerini, rektörlerin ve bazi askerlerin kökeni Atatürk\'e baglilikmis gibi görünen anlasilmaz çikislarinin gerçek sebebini biraz olsun anladiniz; tek bir cevap: bu kisiler yahudi asillidir ve cemaatin elitlerinin (hayati kurumlardaki organizasyon gücünden mütesekkil) derin iradesi uyarinca Türkiye\'yi tedricen dez-islamize etmek istemektedirler.

Cemaatimizin içinde ülkesini seven insanlar çogunluktadir, cemaatimiz Halide Edip, Haldun Dormen, Sertap Erener, Mustafa Denizli gibi degerli insanlar yetistirmistir, isadamlarimiz da bir çok insana istihdam sagliyorlar, vergi ödüyorlar. Bir grup muhteris elitist yüzünden cemaatimizin adi karalanamaz; S.B.T.A.I. olarak tepkimiz de bu grubadir.Kendimi bir müslüman Türk kadar Türk hissederim, dostlarimin arasinda çok sevdigim müslüman kardeslerim var, bugüne kadar da hiç birinden kimligimden ötürü en küçük bir incitici tavir görmedim. Isyanim cemaatimizin adini kötüye çikaran, Türkiye\'yi sömüren muhteris elitistleredir.

Türkiye yahudilerin huzurla yasadigi bir ülke olmustur; müslüman halkin 500 yillik hosgörüsüne ihanetle onu Orhan Pamuk\'un sözlerinde ifadesini buldugu bir yahudi devleti haline getirmeye kalkmak ihanettir, seytanliktir.

BBG YARISMALARI:

Bu programin yapimcisi olan Senkron TV\'nin sahiplerinden sabetayci Levent Altinay 4 yil önce Telekulak skandalina bulasmisti. Altinay bir çok ünlünün telefonunu dinletip para sizdirmis, ayrica Gökkafes projesine karsi çikan Oktay Ekinci ve Perihan Magden\'in telefonlarini dinleterek Mustafa Süzer\'e taseronluk yapmistir.

BBG yarismasi \'ayarlanmis\' bir yarismadir. Düzenlenen 5 yarismanin galipleri Sabetaycilar ve Ermenilerdir. Bu programi sunan Öykü Serter, Doga ve yarismaci iken daha sonra program kadrosuna dahil edilen Kaan, Idil ve Cüneyt de sabetaycidir.Buna benzeri bir \"ayarlanmis\" yarismanin sabetayci Keriman Halis\'i dünya güzeli seçmek için yapildigi söylenir .

Programin ilk iki yarismasi bilindigi gibi sabetay baglasigi Karamehmet\'lerin Show TV\'sinde yapilmisti; bu grupla ilgili olarak önceki yazimda bilgi vermistim. Son üç yarismanin yapildigi Star TV\'nin sahibi Cem Uzan\'in ilk esi sabetayci Feyyaz Berker\'in, ikinci esi sabetayci Renç Koçibey\'in kizidir; her ne kadar sevilmese de bir baglas***ir (sabetayci oldugunu söyleyen de var) ve telekulakçi ve sabetayci Senkron TV ile isbirligi yapmistir. Sabetayci Can Atakli\'nin Star\'a alinmasinin sebebi de geçen yazimda belirttigim gibi masrik-i azam Demir Savasçin\'la akrabaligidir.

Ayarlanmislik derken Kral TV\'nin müzik listelerinde bir zamanlar Yesim Salkim\'in (Hakan Uzan\'dan bosanmadan önce elbette) nedense haftalarca birinci oldugu zamanlari hatirlatirim.

ECZACIBASI AILESI:

Eczacibasi ailesi 1924 mübadelesi öncesi yerlesik sabetaycilardandir. Nejat Eczacibasi\'nin esi Beyhan Eczacibasi\'nin babasi Ittihat ve Terakki\'nin beyni ve 33. dereceye yükselmis bir mason olan Rahmi bey de sabetayciydi. Bülent Eczacibasi\'nin esi Oya hanim ve kardesi Faruk Eczacibasi\'nin esi Füsun hanim da sabetaycidir. Özal kardesler sabetayci degildir ama Turgut Özal\'in esi Semra (Yeginmen) hanim sabetaycidir, Muharrem Berk\'in yegenidir, kardesi Mehmet Yeginmen de sabetayci Kavala grubunun adami olmus ve savunma ihalelerinde yolsuzluklara bulasmistir.

Mesut Yilmaz\'in kendisi degil (akrabasi Mehmet Kutman\'in sabetayci oldugunu geçen yazimda belirtmistim) ama esi Berna (Müren) hanim cemaat çevrelerinde sayilan Semra Özal\'in Anap\'in muhafazakar kanadina hasmane tavir almasinin ve 1991\'deki Anap genel baskanlik yarisinda Akbulut\'a karsi siddetle Mesut Yilmaz\'i destekleyip esini Yilmaz\'a üstü örtülü destek vermeye zorlamasinin sebebi iste bu sabetaycilik bagidir.

ANADOLU YERLESTIRIMLERI:

1924 mübadelesinde ülkeye gelen 1,5 milyon dolayinda insanin 20,000\'i sabetaycidir ve bu insanlar diger mübadiller gibi Anadolu\'nun çesitli yerlerine yerlestirilmistir. Bu yerlesimleri ve mübadele öncesi yerlesim yerlerini biliyoruz dolayisiyla Rahsan Ecevit\'in \"Sebinkarahisar\'liyiz\", Tansu Ciller\'in \"Muglaliyiz\" Sahenklerin \"Nigdeli\'yiz\", 1924 öncesi yerlesik bazi sabetaycilarin \"biz 150 yildir Izmir\'liyiz\", \"Selanik\'li degil Kavala\'liyiz\" vs. sözlerine sadece gülüyoruz. Cikip açikça \"sabetayci degiliz\" diyebiliyorlar mi, dediler mi? Susuyorlar yada Cevik Bir\'in \"bir tarafim Selanik, diger tarafim Makedon\" cevabi gibi kaypak bir cevapla birakiyorlar.

NTV:

NTV, cemaatin derin iradesinin en önemli kamuoyu yönlendirme araci olarak \'Türkiye\'yi halka müslüman bir ülke olmaktan çok bir kültür mozaigi olarak benimsetme\' stratejisini en yogun uygulayan televizyondur(Ferit Sahenk\'in bu asirilik ve temkinsizligine yasasaydi babasi izin vermezdi; Ixir ve Tansas fiyaskolarina simdi bir de bunu ekleyecek). Buna bir örnek de sabetay baglasigi Karamehmet\'lerin Yapi Kredi Kültür\'ünden vereyim; isin basindaki Enis Batur ana tarafindan sabetaycidir ve yahudi Bilge Karasu\'nun (II. Abdülhamid\'e tahttan indirildigini teblig eden gruptaki Emmanuel Karasu\'nun oglu) çömezidir. Bu kurumun birimlerine adini veren Kazim Taskent, Vedat Nedim Tör ve Sermet Cifter sabetaycidir.

MUSTAFA DENIZLI:

Denizli\'yi Altay\'dan GS\'a getiren kisi sabetayci Alp Yalman\'dir. Denizli\'nin her iki esi de sabetayciydi.Cok dindar bir sabetayci olan Denizli\'nin kizlari göreceksiniz ya birer sabetayciyla, en kötüsü de baglasik ailelerden birileriyle evlenecektir.(Vestel\'in sahibi Zorlu\'lar sabetayci degildir.)

ÖZAL\'IN PRENSLERI:

80\'lerde \"Özal\'in prensleri\" olarak lanse edilip önemli görevlere tepeden inme getirilen Amerika egitimli gençler Coskun Ulusoy , Bülent Semiler ve Engin Civan (esi Amerikali yahudidir, rüsvet alip isini görmedigi Selim Edes de kendisi gibi sabetaycidir) sabetaycidir.

MHP\'YE DESTEK:

Türkçülügü dezislamizasyonun bir araci olarak gören cemaatimiz bir yandan Tekin Alp (Moiz Kohen), Reha Oguz Türkkan gibi kisilerle isin teorisine etkide bulunmaya çalisirken isadamlarimiz ve baglasiklari (Has\'lar, Dinçkök, Berker, Karamehmet, vs) araciligiyla da bir kalkan ve \"böl-yönet\" araci gördükleri MHP\'yi finanse etmislerdir. (Tunca Toskay hariç MHP\'nin tepe kadrosunun sabetaycilikla ilgisi yoktur, olmalari gerekmedigi gibi kendilerine yapilan bagislarin asil sebebini bilmeleri de gerekmiyordu).

Müslüman Türk halka buradan bir çagrim olacak. Bu sebekemsi yapi içinde sizin hiçkimsenin elinizden alamayacagi iki özgürlügünüz bulunuyor; kime oy vereceginiz ve paranizi nereye harcayacaginiz; bunlari dogru kullanirsaniz ülkenizde bir seyleri degistirebilirsiniz...Superonline yerine ttnet kullanabilirsiniz,Henkel\'in temizlik ürünlerini kullanmayabilir,Sabah almayabilir,Orhan Pamuk okumayabilir, Turkcell yerine Aycell kullanabilir,Garanti bankasi yerine baska bir bankayla çalisabilir,Migros,Tansas, Akmerkez\'den alisveris etmeyebilir,Henkel(Yayla, Persil, Tursil, Vernel),

Eczacibasi (Vitra, Artema, Ipana, Selpak, Solo) gruplarinin tüketim ürünleri yerine muadillerini alarak paranizla sabetayci sömürücüleri beslemeyi birakabilirsiniz. Medyada okudugunuz ve seyrettiklerinizi yazan yada söyleyenin kim ve ne oldugunu düsünerek degerlendirebilir, yönlendirmelere karsi kendinizi koruyabilirsiniz. Kalite ve fiyat esitleri arasinda seçim yaparken tercih yaparak sabetayci ve baglasik gruplarin ürünlerini almayiniz.
Mehmet Emre Güreli : Sabetayci Yapilanmaya Karsi Bilinç ve Tercihli Alisveris Insiyatifi Baskani

... Prof. Ilber Ortayli, Selanik sehrinin, cemaatin baslica yerlesme yeri oldugunu, Osmanli Imparatorlugu'nun son döneminde özellikle egitime önem verdiklerini belirtiyor.Sabatayci gençleri egitmeyi amaçlayan bu okullar, nihayet kurucularinin da ideoloji ve dünya görüsü degisikligi geçirmesine sebep oldu. Artik bütün Osmanlilari, bilhassa Müslüman Türk çocuklari egitmekten memnun oluyorlardi.

Nitekim çocuk Mustafa Kemal (Atatürk) modern egitim veren böyle bir ilkokula giden Müslüman Türklerdendir. Kendisinin anlattigina göre annesi geleneksel bir Kur'an okuluna, babasi Ali Riza Efendi ise Semsi Efendi'nin kurdugu bir okula gitmesini istemisti. Semsi Efendi Sabatay'cidir. Kapanî grubundan oldugu söyleniyor. Fakat Karakas grubu ile isbirligi yapiyor ve egitimle bu rakip iki dönme grubunun birligini saglamak istiyormus.

(Ilber Ortayli, Alevi Kimligi, S.120).Sabataycilarin özellikle Mevlevi tarikati çatisialtinda örgütlenmeleri de dikkat çekici. Laiklik ve Ittihadçiligin öncüleri Sabatayci Selanik'li Sabataycilarin bilinen tek yayini olan Gonca-i Edep\'dir. Özellikle Mevlevi, Melami ve Bektasi tekkelerinde 19. yy'dan itibaren seyh, mürsid, dede, dedebaba gibi en üst makamlara kadar ulastiklarini görüyoruz. Sabatayci seyh ve müritler Sevi müslüman olduktan sonra baglilarina müslümanlarin görünürdeki adet ve geleneklerine riayet etmelerini ögütlemistir.

Bu da onlarin kendilerini en rahat ifade edebilecekleri çesitli tarikatlarin dergah, hanekah, tekke ve zaviye gibi mekanlara ragbet etmelerine yol açmis. Merkezi Selanik olan bu cemaatin Selanik'teki özellikle Mevlevi ve Bektasi dergahlarinda yogunlastiklarini görüyoruz...Türk matbuatinin önemli simasi, Vatan gazetesi sahibi Ahmed Emin (Yalman) da Sabatayci idi .Ilgaz Zorlu, Sabatayci cemaatlerin Islam mutasavviflariyla iliskilerinin özellikle Istanbul, Izmir ve Selanik'te yogunlastigini belirtiyor.

(Bkz. Zorlu, Evet, Ben Selanikliyim, S.40-41) Istanbul'de Yenikapi Mevlevihanesi, Kasimpasa Mevlevihanesi, Aziz Mahmud Hüdai'nin Üsküdar'daki dergahi Sabataycilarin etkin oldugu dergahlar olarak dikkat çekmektedir. Su anda Amerika'da yasayan müflis isadami Halil Bezmen'in dedesi Esad Efendi 1920'lerde Kasimpasa Mevlevihanesi'nin seyhidir. Ankara Bektasi Dergahi'nin su andaki Dedebaba'si yani seyhi de Sabatayci. Yine Dedebabalardan Bedri Noyan da Yahudi dönmesi. Kardesi Engin Noyan da bir tv'de program yapimci ve sunucusu.

Sabataycilar ve Masonlar Osmanli döneminde etkin konumdaki masonlarin arasinda Sabataycilarin önemli bir yekün tutmasi da dikkat çekmektedir. Osmanli topraklari içindeki ilk mason locasinin Selanik'te kurulmasi tesadüf olmasa gerek. Avrupa'daki gelismeleri yakindan takip etme imkanina sahip Sabataycilar bu alandaki gelismelere de öncülük etmisler.Günümüz mason localarinda da Sabatayci çok ünlü kisilerin varligi devam etmektedir. Su anda Hür ve Kabul Edilmis Masonlar Büyük Locasi'nin Büyük Üstadi Sahir Talat Akev de Sabatayci.

Mimar Sinan Locasi'nin eski üstadi muhteremi Resat Atabek, yine üstadi azamlardan Cumhur Ferman da Sabataycilardan. Resat Atabek'in Masonluk Üzerine adli kapsamli eseri Masonluk hakkinda önemli bilgiler ihtiva ediyor. Sabatayci ünlü gazeteci Ahmed Emin Yalman'in ve Cavid Bey'in ayni zamanda Mason da olduklarini Loca'nin disa açilirken açikladigi isimlerden ögreniyoruz.

Bilindigi gibi Susurluk skandali ile ortaya çikan iliskilerde bu silahlarin kayip oldugu iddia edildi. Kayip silahlar Susurluk Cetesi olarak nitelenen ekip tarafindan kullanilmisti. Bu silahlari teslim alan kisi ise Ertaç Tinar. Yalçin Küçük, Tinar'in Sabatayci oldugunu belirtiyor ve Mossad'in dönmelerle is tutmasinin tehlikesine dikkat çekiyor. (Y. Küçük, Nasil Görüyorum-3, Aydinlik, 14 Mart 1999)

Selam Sevgi ve Dua Ile


Serbest Kürsü

MollaCami.Com