Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


Erkek beyni kadınınkinden büyük müdür? (adıgüzel)

Erkek beyni kadınınkinden büyük müdür?

Genel kural olarak gelişmiş hayvanların beyinleri basit yapılı hayvanlarınkinden, iri yapılı hayvanların beyinleri de küçük hayvanlarınkinden daha büyük ve karmaşıktır. Ama beyin büyüklüğünün zeka ile hiçbir bağlantısı yoktur.

İnsanlarda yetişkinlerin beyinlerinin çocuklarınkinden, erkeklerin beyinlerinin kadınlarınkinden biraz daha büyük olmaları yalnızca yaş, vücut ağırlığı ve cinsiyet farkından kaynaklanır.

Bir beyine bakarak, onun bir kadına mı yoksa erkeğe mi ait olduğuna karar veremezsiniz, çünkü aralarında şeklen gözle görülür büyük bir fark yoktur. Ancak her iki cinsiyetin beyinleri arasında ortalama bir büyüklük ve ağırlık farkı vardır.

Kadın beyinleri erkeklerinkinden yaklaşık yüzde 10 daha küçüktürler. Ortalama yetişkin bir erkeğin beyninin ağırlığı 1.375 gramdır. Burada unutulmaması gereken en önemli husus, kadınların vücut ağırlıklarının da erkeklerden yüzde 10'un üstünde bir oranla hafif olmasıdır. Yani kadının beyninin vücuduna oranı yaklaşık yüzde 2,5 iken erkeğin yüzde 2'dir.


Sonuçta kadınlar vücutlarına oranla daha büyük bir beyne sahiptirler. Tek bir beyne bakarak hangi cinse ait olduğuna karar veremezsiniz ama ortada 100 tane beyin varsa en küçüğünün bir kadına, en büyüğünün ise bir erkeğe ait olma ihtimali çok kuvvetlidir.

İnsan beyninin hacim olarak büyüklüğünün zeka ile bir alakası yoktur. Bilimsel çalışmalar ilk insanlardan Neanderthal adamının beyninin günümüz modern erkeğininkine göre 100 santimetreküp daha büyük olduğunu göstermiştir. Bilinen en büyük beyinlerden biri Rus yazar Turgenyev'inki idi ve 2021 gramdı. Dünyanın en zeki bilim adamlarından biri kabul edilen Einstein'in beyni ise ortalama boyutta bir beyindi.

Yunusun beyni ortalama 2270 gram ağırlıkta olup insanınkinden yaklaşık 1,66 kat daha ağırdır. Ancak bu, yunusların insanlardan daha zeki oldukları anlamına gelmez. Beyin ağırlığı ile zeka orantılı olsaydı 5 kiloluk beyni ile fil karadaki hayvanların hepsinden, 9 kiloluk beyni ile balina tüm canlılardan daha zeki olurdu.

İnsan beyninden 7 kat daha ağır olan balina beyni, kendi vücudunun 40000'de biri kadardır. Memelilerin beyinlerinin ağırlıkları genel olarak vücut ağırlıklarının 100'de biri, kuşların 200'de, sürüngenlerin 300'de, balıkların ise 5 - 6,000'de biridir


ADIGÜZEL

yazıyı okumadan yorum yazıyorum:).erkeklerin beyni buyuk mudur kucukmudur onu bilmiyorum ama erkekler bayanlardan daha zekidir bayan lar da erkeklerden daha calsıkandir:)erkekler belki bayanların sarf ettigi cabanın yarısını sarf etseler yapamayacakları iş yoktur ama neden yapmazlar neden yapmayız bilmiyorum:)umarım kimse alınmaz simdiden alınanlardan özur diliyorum.dua ile

arkadaşım bir de okuduktan sonra ki yorumunu yapsan :=)))

ADIGÜZEL

Yanılıyorsunuz. Bayanlar genelde daha zekidir.Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır diyede boşuna söylememişler:D

o söz şöyleydi sanirim:) erkegi vezir de eden rezil de eden kadindir:)))

çok güzel bi yazıydı teşekkürler :) kadınların daha zeki olduğunu tartışmaya bile gerek yok bence neymiş beynin büyüklüğü ile alakası yokmuş zekanın :)

Bence kadınlar daha düşüncelidir.Zekasınıda tartışmaya gerek yoktur.

yaa kardeşim girmeyin yine şu kadın erkek yazılarına çok büyüyor sonra bu yazılar kim aklını çok çalıştırırsa odur zeki bence bunu kadın erkek olarak ayırmamalıyız dimi ama:)

Al benden de o kadar fexza kardeşim... Erkek zeki olsa nolacak kadın zeki olsa nolacak.... Üstünlük takvadadır..:))...

evet haklısısnız üstünlük takvadadir.ve erkek zekidir:PPP...

:)) :)) :))

bence o erkeğine ve kadınına göre değişir.bazı kadınlar var zekiliğin yanından geçmiyolar,.yani insanına göre değişir.mesela bazı kadın vardır eşini herkesin içinde azarlar peygamberimizin evlilikle ilgili öğütlerini bilmeden,bazı erkek var eşinin açık dolaşması ona haz verir daha bir böbürlenir o açıldıkça.şimdi ben böyleleri nasıl ayırıpta kadın akıllı yada erkek akıllı diyeyim.akıllı olan güzel ahlaka sahipolandır.cinsiyet ayırmaya lüzum bulmuyorum.ama eline sağlık güzel bir yazıydı.fazla konuştum ya:)Allaha emanet olun

iyi güzel demissin...cinsiyet ayrımındada bulunmayacam demissin de rose kardesim..erkekleri neden kıyaslıyon madem öyle bi kıyaslama yaptın bide bayan lar için öyle bi örnek vermen gerekiyordu:)sahsen burada ayrım sezdim bilemiyorum:))))

o kadarcık bi ayrım olsun :))

yaa kardeşim yapmayın erkek kadın ayrımı lütfen bak konu nerelere gidiyor bu şekilde bir benzetmede hiç olmamış yaa kusura bakma rose kardeşim o bölümü siliyorum

FEXZA kardeşim ayrım yaptığımızdan değil sadece bi latife idi :) rose de eminim latife niyeti ile yazdı.. üstünlük takva iledir bunun tartışalacak bi yanı yok..
cenabı hak dilediği kadar vermiş kullarına zeka nimetini, kullanabilmekte marifet. aklın fikrin olmuş onu Cenabı Hakkın rızasına muhalif kullanmışsın ne fayda..

Allah rızasına muaffık amel edebilmeyi aklımızı o yönde kullanabilmeyi nasip etsin...


Serbest Kürsü

MollaCami.Com