Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


Molla Cami Hazretlerinden Güzel Sözler

MOLLA CAMİ HAZRETLERI

Hirat'ta yetisen alim ve büyük velilerden. Ismi, Abdurrahman bin Nizameddin Ahmed, lakabi Nureddin'dir. Cami ve Mevlana nisbetleriyle meshur oldu. Anadolu'da MollaCami diye taninmaktadir. 1414 (H.817) de Iran'in Cam kasabasinda dogdu. Imam-i Muhammed eybani hazretlerinin neslindendir.

[navy]Molla Cami Hazretlerinden Güzel Sözler[/navy]

"Akil disinda olan seyler, kesif, müsahede ve kalb gözü ile anlasilir. Akil bunlari anliyamaz. Nitekim, his uzuvlari da, aklin anladigi seyleri anlayamiyor."

"Seven o kimselerdir ki, sevgilisinden ne kadar düsmanlik görse, yine dostlugunu arttirir. Sevgilisinden basina binlerce sitem tasi gelse, onlar ancak ask binasini saglamlastirir."

"Ilim, sana zarari oldukça kazanmaya çalis, sana gerekli olmayan bilgileri elde etmeye ugrasma, zaruri bilgiyi kazandiktan sonra da, onunla amel etmekten baska bir sey isteme."

"Her kime su bes saadet verilmis ise, tatli yasayisin dizgini onun eline birakilmistir: 1- Vücud sagligi, 2- Güven, 3- Rizik genisligi, 4-şefkatli ve vefali arkadas, 5- Feragat duygusu."

"Akillilar, ölümle sona eren her nimeti, nimetten saymazlar. Ömür, ne kadar uzun olursa olsun ölüm yüz gösterince, o uzunlugun ne faydasi olur? Nimetin degeri, sonsuz olmasinda ve yok olmak tehlikesinden uzak bulunmasindadir."

"Üç zümreye, üç sey çirkin düser: Padisahlara sertlik, alimlere mal sevdasi, zenginlere cimrilik."

"Ihtiyarlik, gençligin sonu ve neticesidir. Netice ise, basa baglidir. Gençligini iyi geçirenin, ihtiyarliginin da iyi geçecegi umulur."

"Kötü kimse, baskalarinin ayiplarini saymak isterken, kendini dile getirir."

"Bir kimse bütün ilimleri kendinde toplasa, Allahü tealanin rizasina uygun hareket etmedikçe kurtulamaz."

"Önceden Allahü tealanin adini dile getirip, O'nu övmeden mübarek bir ise baslayan kimse, ciliz bir kus gibi uçmaga güç yetiremez. Gayesine ulasmadan kanatlari kirilir, bir daha kalkmayacak gibi yere düser."


Kaynak: Evliyalar ansiklopedisi

Allah razi olsun mevla şefaaetlerine nail kılar inş


Aşk'a ciğerin yakmayan, mürşide doğru bakmayan,bahr-ı muhit'e akmayan,göl iken umman olurmu... Nakşibendi (k.s)

Allah râzı olsun, çok ikrama geçti teşekkürler.

cümlemizi kendisinin razi olacagi amellerde daim kilar insaallah

allah razı olsun selametle


Serbest Kürsü

MollaCami.Com