Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


GENÇLERE HAYA YAKIŞIR

Allah Resulu (sav) Ensar’dan bir kişinin yanından geçerken, onun kardeşini utanmaktan vazgeçirmeye çalıştığını gördü. “Onu kendi haline bırak; çünkü haya imandandır!” buyurdu.

Haya mümin ahlâkıdır. Edep, kulluk ve tüm güzellikler haya ile gelir. Şimdilerde anne-babasının, öğretmeninin yanında bacak bacak üstüne atabilen, uzanabilen, kendinden büyüklerin huzurunda hiç çekinmeden sigara içebilen gençlik, haya duygusundan yoksun olduğu için bu halde.Eskiden bir şarkıyı güftesindeki bazı uygunsuz cümlelerden ötürü reddederken şimdi güftesi bir uçtan bir uca ahlâksız, klibi tamamıyla müstehcen şarkıları çocuğumuzun dilinde duyduğumuzda "Ne güzel de sesi varmış benim yavrumun!" demekle yetiniyoruz.

Genç kızımız ve oğlumuzla beraber izlediğimiz dizilerde hoşumuza gitmeyen bir bölüm olursa zaplayıp, bir müddet sonra aynı kanala dönerek eğlencemizden ödün vermiyoruz. Eğlence, espri, popüler kültür derken çoğalan eksilerimizin arasında çocuklarımıza “haya”dan bahsetmek aklımıza çoğu kez gelmeyebiliyor.

“Rasulullah, perdenin arkasındaki bir genç kızdan daha fazla haya sahibiydi”

Gençlere haya duygusunu aşılayabilmenin en güzel yolu yaşayarak göstermektir. Onlara bu konuda öncelikle büyükler örnek olmaya çalışmalı. Eğer kendimiz örnek olmada yetersiz kalıyorsak, onları örnek alabilecekleri şahsiyetlerle tanıştırmayı ihmal etmemeliyiz. Bu şahsiyetlerin ilki Efendimiz (sav) olmalı. Gençleri, alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz'deki (sav) zirve ahlâkın izlerini sürmeye teşvik etmeliyiz. Ebu Said el-Hudri'nin (r.a) ifade ettiğine göre Allah Resulu (sav), perdenin arkasındaki bir genç kızdan daha fazla haya sahibiydi. O'nun gençlik çağında, Arap yarımadası hayasızlıklarla dolu bir görüntü arzetse de Efendimiz (sav) cahiliye âdetlerinden uzak kalmış ve ömrünü, hususiyetle gençlik dönemini, eşine az rastlanır haya örnekleriyle süslemiştir. O’nun gençliğinde halk Kâbe'yi çıplak bir şekilde tavaf etmeyi âdet edinmişken Efendimiz (sav), gerek tavafta gerek sair vakitlerde hiçbir zaman böyle bir tutuma yeltenmedi. Kötülüklerin yer aldığı meclislere gitmekten haya etmiş, çirkinliklerden bahsetmemeye özen göstermişti. Efendimiz (sav), haya hakkında en güzel öğüdü ashabına şöyle ifade buyurmuştur: "Haya insan için zinettir…"

Haya duygusu, yanlıştan uzaklaştırır

Gençlere haya duygusunu anlatırken Allah’tan (c.c) utanmanın önemine değinmeyi ihmal etmemeliyiz. Çünkü Allah'tan utanmak, hayanın hem kökü ve hem de meyvesi mesabesindedir. Allah'tan utanan bir kul, o utancı sayesinde insanlardan da haya eder. Allah’a karşı duyduğu haya hissiyle dini müeyyidelere tâbi olur.

Bir gün İbn-i Ömer koyun otlatmakta olan bir çocuğun yanına giderek koyunlardan birini kendisine satmasını ister. Çocuk, satamayacağını çünkü koyunların kendisine ait olmadığını söyler. İbn-i Ömer, “Sahibine, ‘Koyunu kurt yedi!’ dersin. Böylece para da cebinde kalır” der. Çocuğun cevabı kendisindeki güzel ahlakı yansıtır: “Sahibime ‘kurt yedi!’ diyeceğim. Peki söyle bana, Allah (c.c) bunu görmeyecek mi!...”

Haya duygusu kişiyi yanlış işlerden alıkoyar. Efendimiz (sav), "Utanmıyorsan dilediğini yap!" buyururken, insanın fıtratında bulunan haya hissinin nasıl kuvvetli bir otokontrol sistemi olduğuna dikkat çeker. Hayanın sembolleştiği Peygamberlerden biri olan Yusuf Aleyhisselam, ona yaklaşmayı arzu ettiğinde odadaki putun üzerini örten Züleyha’ya neden böyle yaptığını sormuştu. “Puttan utandığım için” demişti Züleyha. Yusuf Peygamber’in sözleri manidardı: “Sen sahte olan ilahından haya ediyorsun, ya ben Rabbim’den nasıl utanmam!”

Utanma duygusuna sahip gençlerimize her zamankinden daha çok muhtaç durumdayız. Çünkü haya eden bir genç, ne ebeveyninin ne de kanunların ikazına ihtiyaç duyar. Hayası onu kötülüklerden uzak durmaya sevk eder.

H. Bektaşoğlu

Haziran 2006

Semerkand Aile

niteç namso
SAĞOLASIN NE GÜZEL YAZMIŞSIN. ALLAH C.C. YAŞAMAYI NASİP ETSİN.

"EDEP YAHU"

Ask mâsukadir, meyil de içten içe O na,
Derbeder olsa da harabe ve dahi hatta,
Yetmez zikrin adina tadin damagimda,
Bu sevda Allah a dir yalniz Allah (c.c.) a...

ÇOK GÜZEL BİR KONU..ZAMANIMIZIN EN EKSİK OLDUĞU KONULARDA BİTANESİ..ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN

ALLAH RAZI OLSUN NE GÜZEL Bİ KONUYA DEYİNMİŞSİNİZ ..........

selamün aleyküm arkadaşlar bir aydır yoktum bayağı değişiklikler olmuş.inşaallah buna da alışırız .biraz garip geldi.diğerinede başta zorlanmıştım .yaz bitiminde alışmış oluruz inşaallah.çukurovada yazın yayla olayı var biliyorsunuz o yüzden arada bir gelip bakabiliyorum açıpta eski halini göremeyince biraz korktum.ama eski kardeşlerimin hala devam ettiğini görünce sevindim.Allaha emanet olunuz Selam sevgi ve dua ile

bayramlı


edep nuru hüdadan bir taç imiş
ancak o taçı giyen bilirimiş.

şöyleydi herhalde

Edep bir tac imiş nur-i hudadan
Giy ol tacı emin ol her beladan

Allah razi olsun.

Gezdim Yemeni Bagdati etdim Ilim taleb
Meger Ilim en gerideymis illa EDEP illa EDEP.

Allah razi olsun.

Gezdim Yemeni Bagdati etdim Ilim taleb
Meger Ilim en gerideymis illa EDEP illa EDEP.

Allah c.c. razı olsun çok güzel bir konuya değinmişsiniz emeklerinize ellerinize sağlık

Bu yazdiklariniz bana cok sey ögretti
acikcasi kendime geldim
CÜNKÜ BUNDAN IKI ÜC SENE ÖNCE BEN COK UTANGAC
BIR O KADARDA CEKINGEN VE TERBIYELI BIRIYDIM
YANLIZ SONRADAN UTANGACLIK KALKTIKTAN SONRA
BEN KÖTÜ BIR INSAN OLDUM
ALLAH RAZI OLSUN


Hayatin Icinden Islam

MollaCami.Com