Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


Baş örtüsünün sorumlusu kim?

Alıyorum sizi efendim. Ancak ben şu zamanlarda artan bu tür yorumlar ve konular altında kendimi kötü hissediyorum. Bulunduğum durumada kılıf aramıyorum. Yaptığım şeyin günah olduğunuda gayet iyi biliyorum ki ALLAHIMA BİNLERCE ŞÜKÜR bir dönem dini eğitim aldım. Ben buraya yazı yazarken size karşı yazmıyorum. Yanlış anlamanızı istemem. Hatta ciddi bir şekilde okuluda bırakmayı düşünüyorum. Belkide buraya yazış sebebim bir içi hesaplaşma. Asıl siz hakkınızı helal edin. Kusra bakmayın. Ortamı germek değildi amacım

Hakkım herkese Helaldir güzel kardeşim.... Allah razı olsun.. Allaha emanet olun..

bence herkesin tövbesi dini kendiyle ALLAH arasındadır.biz başımızı açmaktan büyük mutluluk duymuyoruz.keşke açmak zorunda kalmasak,öyle şartlar olsaki okumamızada gerek kalmasa.ama günümüzde malesefki mecburuz.evet güvercin arkadaşımın dediği gibi başımızı açarken neler hissettiğimizi kimse bilemez.ben yeni kapandığım halde yerin dibine giriyorum.sınavdan çıktıktan sonra ne yapıyorum biliyomusunuz Allahım beni affet diye dua ede ede eve geliyorum.onun için kimse bilemez insanın içindekileri,ahkam kesmek okadar kolayki.eğer çalışmak zorundaysan eğer hayatta kalmak zorundaysan okumak zorundasında.çünkü öyle bir çağda yaşıyoruz.yaptığımız günah değil demiyorum ama Allahla benim aramda affedecek olanda o.Allahıma şükürler olsun tevekkülü hiçbırakmadımki.hayat denilenşey malesefki malesef bizi çalışmak okumak zorunda bırakıyo.başımızı açmakta çok rahatsız olsakta.MALESEFKİ HAYAT TOZ PEMBE DEĞİL.keşke budurumlarda kalmasak evimizde oturup ibadetimizle ilgilensek.ama bunu yaşamayan bilemez.mecburuyet denilen şey işte.onun için kimseyi kınamayın ve kırmayın bu konuda.günahımızın farkındayız ama hayat şartlarında yapmak zorundayız.erkeklere bu konuda çok büyük bir görev düşüyo,BU DURUMA BİZİ SOKMAYIN.biz meraklısı değiliz başımızı açmanın.ADIGÜZEL kardeşim umarım beni yanlış anlamamışındır,umarım yazdıklarımdan beni anlamaya çalışmışındır.yolcu sen insanları sınıflandırmışsın bizide kötü biryere koymuşsun eyvallah kardeşim nasıl olsa ALLAH bilir benim kalbimi.hakkınızı helal edin.kırdıysam affola.

Adamın biri Hazreti Şeyh Şiblî'ye gelip:

— Efendim, bakmakla yükümlü olduğum aile efradım çok fazla, geçim sıkıntısı içindeyim, bana bir çıkar yol göster, dedi. İmam-ı Şiblî şöyle bir yol tarif etti:

— Hemen eve git, kimin rızkını sana bağlı görüyorsan kapı dışarı et, kimin rızkını da Allah'a havale ediyorsan evinde onlar kalsın. Evde kalanların rızkını Allah'a bağlı gördüğüne göre bakmaya mecbur değilsin, senin bakmakla yükümlü olduklarını da dışarı attığına göre mesele kalmamıştır, buyurdu.

*******************************************************************************
Rızık, Allâhü Teâlâ'nın, hayat sahiplerine gıdalanmaları için verdiği ve onların da yediği şeylerdir. Lâkin insan kendi öz irâdesi ile rızkını helâl veya haram yollardan kendisi seçer ve Allâhü Teâlâ da o yoldan verir. İşte bunun için, rızkını helâlden talep etmeyip haram yiyenler irâde ve ihtiyarlarını kötüye kullandıklarından kendileri mes'uldürler.

Rızka değil, Rezzak'a yani rızkı verene bağlanmak lâzımdır. Her canlının rızkını veren Rezzak-ı Âlem olan Hz. Allâh'dır. Ona inanmak ondan istemek gerekir. Zira, onun hazinesi büyüktür, sonsuzdur. Ona hakîki bir imanla bağlananlar sıkıntı çekmezler. Fakat, Rezzâk olan Allâh'ı unutup da rızka bağlı kalanlar çok sıkıntı çekerler ve hüsrandan kurtulamazlar.

öncelikle yalış anlaşılma yo burada karşılık lı görüşlerimizi paylaşıyoruz hepimizde doğruları bılmaya çalışıyoruz.

bizlerde sizlere bildikleirmizi anlat maya çalışıyoruz ve sizlerden de bir şeyler öğrenmek almak isiyoruz tabiki

fakat ben yolcunun şu sözüne anlam veremedim yani başını açsınlar sonrada tevbe etsinler tamam etsinlerde tevbe birdaha yapmamk üzere verilen bir sözdür allha ama sen sözünün eri olamıyor isen o sözü vermiyecek sin verdiysen de tutacaksın.

rose ve güvercin (sizler okulagidiyoruz dediğiniz için sizlerin isimlerini kullanıyorum ) şahsınızda tüm okula giden hanımlar, size gelince, kardeşim yaptıklarınız siz ve allah arasında ona bizler karışamayız fakat kimse sizi zorla okula göndermiyor zorla diye bir şey yok ilim her müslüman hanım ve erkeğe farzdır fakat sadece dünya ilimleri yok ahiret ilmi dediğimiz ilimlerde var. o ilimleri tahsil edebilir bu alanda hizmet edebilirsiniz.
ve inanın sizlerin okllarda yapacağınız hizmetlereden çok daha fazlasınız yapabileceksizniz nasıl okurken bu tür uygulamalara maruz kaldıysanız öğretmen olunca çok mu serbet olacakğınızı zannediyorsunuz yani sizler hayır işleyeyimderken kendinizi ateşe atıyorsunuz örneğin camiye giderken alkol almak gibi
sizler okullarda yetiştirdiğiniz o çocuklar yarın büyüyünce veya ahirette karşınıza çıktığında yaa öğretmenim işlte falan ca kişi sen bize müslümanlığı öğrettin fakat sen ne haldesin allahın emrini yerine kendin getirmemişsin derler ise nediyeceksiniz.

okulda bir öğrenciniz hocam ben size haramım neden karşımda allahın emrini herine getirmiyorsunuzda bu dindüşmanlarına kafa tutmak yerine allaha kafatutuyorsunuz derse nediye cevap vereceksiniz_?

evladınız olduğunda anne ben örtmüyecem başımı annem örtüyormuş sen örtüyormuşsun ama okulda açıyormuşsun bende hiç örtmüyecem derse nedeyeceksiniz_?

unutmayalım HARAMLA HELALALE GİDİLMEZ....

ADIGÜZEL

okullara sokmayan (sanki onlar okumasın deyince müslüman kızlar cahil kalacak) koca kafalılalaramı_?

yoksa bu zaman da baş örtüsü okulda açılabilir diyen, sözde hocalara mı_?

soruyorum arkadaşlar size hangisi daha çok sorumlu_?

--------------------------------------------------------------------------------------

demiş ADIGÜZEL kardeşimiz...

gayet açık ve net hepimizce sorunun cevabı.. kuran-ı kerim bulunduğu devir için inmedi hükmü kıyamete kadar devam edecektir.. o zaman neden sürekli bulunduğumuz zaman, bulunduğumuz durum gerekçelerinin arkasına sığınıyoruz??

acaba üniye kurumlara başörtüsüyle girilebilseydi ne durumda olurdu müslüman kızın hali ?

bu soruya da cevap aramalıyız bence...din düşmanlığı yapanlar başörtüsü yasağı getirenler acaba dinimize farkında olmadan hizmet mi ediyorlar??

arkadaşlar ben mescide gidiyorum.orda abdestle alakalı dedilerki güldüğünde göbeğin sallanırsa abdestin bozuluyomuş doğrumu bu.benim bildiğime buzamana kadar anneminde söylediği çok gülersen ve gözünden yaş gelirse bozulurdu.arkadaşlar yardımcı olun kafam karıştı
şimdiden teşekkürler.hakkınızı helal edin

Kardeşim ben İlmihallerde rastlamadım güldügün zaman abdestin kaçtıgını.. Zaten her gülme esnasında göbek oynuyor.. Böyle bişey olsa her namaz başı abdest alınırdı heralde... Eger namazda iken göbegin oynarsa Abdestin kaçar.. Belkide siz Yanlış anlamış olabilirsiniz.. Belki onlar namazda güldügün zaman abdestin kaçar demiş olabilirler..
Selametle kalın Kardeşimi...

butür konularımızı farklı forumlarda dile getirir isek daha iyi olur.

bu işlediğiniz konu burada kalsun ama bir dahaki butür yazıları farlı forum açma işlemi yapılmaz ise tarafımızdan yapılacaktır.

tüm mollacami dostlarının bilgisine...

adıdagüzel kardeşim ben soru bölümüne yazmıştım bayada oldu ama cevap yazan olmamıştı.hemende öğrenmem gerektiğini düşündüğüm için buraya yazdım.yanlış birşey yaptıysam kusura bakmayın hakkınızı helal adin.allaha emanet olun

yok yanlış bir şey yaptınız olarak değilde konu dağılmasın yanii o sebepten sadece bu yazı için değil genel bir yar niteliğinde

ADIGÜZEL


Hayatin Icinden Islam

MollaCami.Com