Bölümler | Kategoriler | Konular | Kitaplar | İletişim


şükreden adamla sabreden kadın

Hifa Medine-i Münevvere'de güzellliği dillerde dolaşan genç ve zengün bir kadındı.Birgün Peygamberimiz'in (sav) huzuruna gelip ''Ya Resulallah!Bana beni cennete kötürecek bir iş öğret!''dedi.
Herkesin durumuna ve ihtiyaçlarına göre nasihatlerde bulunan Efendimiz (sav) ''Bir an önce evlenmeni tavsiye ederim.Böylece dinin diğer yarısını emniyete alırsın!'' buyurdular.
Hifa hanım ''Ya Resulallah Bana kim denk olabilir?Beni Habeş hükümdarı Necaşi istemişti.Ubeydullah yüz deve ve daha bir çok şey mehir olarak vadetmişti.Ben onu kabul etmemiştim.Siz kimi münasip görörseniz,razıyım.'' dedi.O sırada gönlünden Peygamber Efendimiz'in kendini mü'minlerin annelerinden kılacağı ümidi geçiyordu.Resulullah kimseyi gücendirmemek için ''Yarın sabah mescide ilk önce gelen kimseyle bu hanımın nikahını kıyacağım'' buyurdular.
Sabahleyin Resulullah mescide ilk önce gelecek kimseyi bekliyordu.Birden kapıda Hz.Süheyb (ra) gözüktü.Son derece güzel ve zengün bir kadın olan Hifa'nın aksine Süheyb kimsesiz, fakir,siyaha yakın renkli,çelimsiz,görünüşü olmayan bir kimseydi.Resulullah sabah namazından sonra Hifa Hatun'u çağırdı ve durumu bildirdi.
Hifa Hatun Allah'ın takdirine ve Allah Resulü'nün tavsiyesine gönül hoşluğuyla razı oldu.Bunun üzerine Resulullah bir hutbe okudu ve ''Ey Süheyb!Kalk!Hanımın için çarşıdan bir şey al''buyurdu.Süheyb ''Ya Resulallah!Bir dirhem gümüşüm bile yok!'' dedi.Hifa Hatun kocasına on bin dirhem gümüş hediye ettiğini söyledi.Peygamber Efendimiz Süheyb'i pazara gönderdi.Düğün içim gerekli şeyleri alıp dönen Süheyb'e ''Ey Süheyb!Şimdi de hanımının elinden tut ve onu evine götür!'' buyurdular.Süheyb çaresiz boynunu büktü ve '' Ya Resulallah!Benim evim mesciddir,nereye götüreyim?''dedi.Yüzü güzel olduğu kadar kalbi de güzel olan Hifa ''Filan yerdeki konağımı sana bağışladım.Kalk!Beni oraya götür!'' dedi.
Allah Resulü ikisine de dua etti ve ashab-ı kiramla birlikte bu yeni aileyi yolcu ettiler.Hifa hatun ve Süheyb yemeklerini hamd ederek tamamladılar.
Yatacakları esnada Hifa Hatun ''Ey Süheyb ben sana nimetim, sen bana mihnetsin.Sen bu nimete şükür için,ben de bu mihnete sabır ve tevkifine şükür için gel bu geceyi ibadet ve taatla geçirelim.Sen şükrediciler ben sabrediciler sevabına kavuşalım.Zira Resulullah 'Cennette yüksek bir çardak vardır burada sadece şükredenler ve sabredenler bulunur'buyurmuşlardı.'' dedi.O gece ikiside taat ve ibadetle meşgul oldular.Süheyb ertesi gün mescide geldiğinde Cebrail aleyhisselam geceki hallerini Resulullah'a çoktan bildirmişti.Resulullah sallahu aleyhi ve sellem ''Ey Süheyb geceki halini sen mi anlatırsın,ben mi haber vereyim'' diye sordular.Süheyb '' Ya Resulallah!Siz söyleyiniz!'' dedi.Peygamber Efendimiz olanları ve ibadetleri anlattı.Sonra ikisini de cennetle ve cemal-i ilahi ile müjdeledi.
Süheyb sevincinden o an başını secdeye koydu ve '' Ya Rabbi! Eğer beni mağfiret etmişsen,bir daha günah kirine bulaşmadan ruhumu kabz et!'' dedi.Allah duasını kabul etti ve secdeden başını kaldırmadan onun canını aldı.Olanları seyredenler şaşırmış bir kısmı da ağlamaya başlamıştı.Efendimiz ''Size bundan daha garibini haber vereyim mi?Şu an Hifa da ruhunu teslim etti!'' buyrdular.
Bu iki aşk ,teslimiyet,takva abidesinin cenaze namazını Peygamberimiz (sav) bizzat kıldırdı.Ve onları yanyana defnettirdi.Başları ucuna iki tahta koydu;birine ''Bu.Allah Teala'nın nimetine şükredenin kabridir'',diğerine '' Bu,Allah'ın mihnetine sabredenin kabridir'' yazıldı.MUHABBETTEN

MUHAMMED OLDU HÂSIL,


MUHAMMED'SİZ

MUHABBETTEN NE HÂSIL?

"MUHABBETTEN

MUHAMMED OLDU HÂSIL,

MUHAMMED'SİZ

MUHABBETTEN NE HÂSIL?"


Çok harika bir paylaşım olmuş canım. Allah razı olsun. Emeğine sağlık...:)

selam ve muhabbetle
güvercin


Sahabe-i Kiram

MollaCami.Com